Улога РЕЛИГИЈЕ бледи са модернизацијом света: Све већи број НЕРЕЛИГИОЗНИХ људи
У САД нерелигиозни чине готово четвртину становништва, а у последњих десетак година, њихов број је премашио број католика, верника већих протестантских цркава и свих осталих нехришћанских религија.
Већ дуго се предвиђа да ће улога религије избледети са модернизацијом света, али последња истраживања указују да се овај тренд шири запрепашћујуће брзо.
Француска ће ускоро постати већински секуларно друштво, као и Холандија и Нови Зеланд, Уједињено Краљевство и Аустралија такође.
Религија убрзано постаје све мање важна, чак и у државама у којима утиче и на изборе лидера и архитектуру.
Нерелигиозни, међутим, још увек нису завладали светом.
У многим деловима света, посебно у Подсахарској Африци, религија се шири, па ће удео нерелигиозних у светској популацији у наредних 25 година заправо опасти.
Стручњаци процењују да ће због тога постојати секуларни Запад и остатак света. Друго изразито секуларно подручје је Кина, у којој су комунистичке власти деценијама сузбијале религију. Са друге стране, у многим бившим комунистичким државама, религија је у експанзији.
Чак се и у секуларним западним демократијама осећа да вером прожете културе не показују знаке узмицања. Међу нерелигиознима, подела је и даље дубока - поједини су гласни атеисти, други су агностици, а многи немају потребу да се изјасне о свом уверењу.
Нашао је себе на сајту нестале деце и сазнао СТРАШНУ ИСТИНУ стару 30 година (ВИДЕО)
Окупљени око скептицизма према организованим религијама и уједињени заједничким уверењем да не верују, нерелигиозни представљају компликован скуп, баш као и многе религије. Те унутрашње контрадикције би могле да одбију нове "следбнике", баш као и када су религије у питању.
Ако се свет налази пред пропашћу религије, онда се према томе крећемо већ деценијама.
Пре готово пола века, амерички магазин "Тајм" се запитао "Да ли је Бог мртав?". Тиме је постављено питање да ли ће религија бити релевантна за модеран живот у постатомском добу у ком се ширио комунизам, а наука је одговарала на више питања него икада раније.
Мистериозно убрзање магнетног поља: Северни пол клизи ка Сибиру
Исто питање важи и дан данас, али одговор није ограничен на просто "да" или "не". Део популације рођен након објаве наслова у "Тајмсу" можда би провокативно одговорио "Шта је то Бог?".
У Европи и Северној Америци нерелигиозна популација просечно је неколико година млађа од општег становништва.
Око 11 одсто Американаца рођених након 1970. године одрасло је у секуларним домовима. Научна достигнућа не само да су подстакла људе да сумњају у Бога, него су ујединила и оне који постављају питања.