"ПЛАН ЈЕ ПРОПАО, БИБИ": Како је Нетанијаху поделио државу и изгубио контролу над сопственим кабинетом
Поставља се питање каква ће бити заоставштина најдуговечнијег лидера Израела
Израелски премијер Бењамин Нетањаху хтео је да одржи Хамас у животу како би спречио јединствену палестинску државу, али му је тај план пропао, пише DW.
"ХАМАС ДОБИЈА МИЛИОНЕ ДОЛАРА" Американци изнели ОЗБИЉНЕ тврдње: "Вашингтон је одлучан да стави тачку на тај феномен"
КО ЋЕ БИТИ НОВИ АМЕРИЧКИ ПРЕДСЕДНИК? Изашло најновије истраживање Ипсоса и Ројтерса, изненадићете се РАЗЛИКОМ у процентима
НАПАДНУТИ АМЕРИЧКИ БРОДОВИ: Драма у Црвеном мору ЕСКАЛИРАЛА ЗБОГ ДВА КОМЕРЦИЈАЛНА ПЛОВИЛА
Како наводи Дојче веле, у сукобу Израела и Палестинаца премијер Нетањаху по сваку цену покушава да очува статус кво - и то упркос свом познатом говору на Универзитету Бар Илан из 2009. године када се начелно сагласио са оснивањем палестинске државе.
Нетањахуови потези пак показују да су он и његове владе више заинтересовани да одрже унутрашњи палестински конфликт између Хамаса и Палестинске ослободилачке организације (ПЛО), чак и по цену да Хамас опстане.
Према десничарском вебсајту Мида, Нетањаху је представницима своје партије 2019. рекао да мора да се допусти да Хамас добија новац из Катара, јер је то кључни начин да се спречи палестинска држава.
- То је део наше стратегије: подстицање поделе између Палестинаца у Гази и на Западној обали - рекао је.
Последњих година је већи део израелског друштва био равнодушан према тој тактици свог премијера, али, све се променило 7. октобра.
Један од најчешћих израза који се користи од Хамасових терористичких напада јесте "схинуи консепзиа" - промена концепта. Људи очекују друкчија решења од оних која нуде политичари са обе стране спектра. А Нетањаху до сада ново решење није понудио.
Уз то се мора рећи, нводи DW, да велики део израелског друштва не верује да уопште постоји решење, како је приметио и амерички министар спољних послова Ентони Блинкен.
Либерални и лево оријентисани Израелци траже изборе желе смену Нетањахуа, а његова Влада у којој има крајњих десничара покушава да искористи рат како би се поново успоставила израелска насеља из којих су људи евакуисани када се Израел 2005. године повлачио из Појаса Газе.
Сам Нетањаху је више пута рекао да Израел нема намеру да обнови та насеља, али, његови коалициони партнери, које предводи десничарски екстремиста, министар за националну безбедност Итамар Бен Гвир, иду по телевизијским студијима и траже такозвано "добровољно исељење" Палестинаца из Појаса Газе.
Успон Бен Гвира показује и да је Нетањаху изгубио контролу над сопственим кабинетом - раније су све политичке партије, укључујући Нетањахуов Ликуд, јасно одбијале радикалне елементе с израелске деснице.
А онда је Нетањаху јавно подржао Бен Гвира, најпознатијег крајњег десничара, како би осигурао сопствено политичко преживљавање и тако је дао политички легитимитет човеку који је правоснажно осуђен због подршке једној терористичкој групи, пише DW.
Анкете кажу да опада подршка Нетањахуу, док екстремна странка Јеврејска снага коју води Бен Гвир вероватно може да освоји још више мандата у парламенту, од садашњих шест.
Како се наводи, Нетањахуово место у историји одредиће одговори на два питања: да ли је Хамас и даље опасност за Израел, и хоће ли се таоци, који су још у рукама Хамаса, вратити кућама живи и здрави?
У сваком случају, констатује Дојче веле, Нетањаху је човек с најдужим стажем на челу Израела и често је говорио да жели да буде запамћен као "бранилац Израела", међутим ако његова Влада не оствари циљеве које јавно заговара, његова заоставштина ће бити да је започео први рат који је земља изгубила.