НЕВЕРОВАТНА ПОРОДИЧНА ПРИЧА УБИЈЕНОГ ШИНЗО АБЕА: Деда био зликовац ПРВЕ КЛАСЕ, а отац хтео да постане КАМИКАЗА
Бивши јапански премијер Шинзо Абе преминуо је у болници након што је упуцан током говора на политичком скупи у јапанском граду Нари.
Абе је у Јапану важио за симбол промена, а као наследник изузетно утицајне политичке династије био је предодређен за успех на политичкој сцени у Земљи излазећег Сунца.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/08/shutterstock_2094058564.jpg?itok=RQDQkczL)
ЛОКАЛЦИ НАПЛАЋУЈУ: Ако планирате да летујете у Грчкој аутом, будите спремни да тражите паркинг САТИМА, а онда још да га ПЛАТИТЕ!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/08/2022-07-08t130907z_726727981_rc2o7v96hnp7_rtrmadp_3_japan-abe.jpg?itok=FMOTp8vl)
АБЕ УБИЈЕН ОРУЖЈЕМ ИЗРАЂЕНИМ 3Д ШТАМПАЧЕМ? Нови детаљи атентата на бившег премијера - ЈЕДНА СТВАР и даље нејасна!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/08/collage_maker-08-jul-2022-06.32-pm.jpg?itok=DBhNOE2P)
КРАЉИЦА ЕЛИЗАБЕТА СКРХАНА БОЛОМ ЗБОГ СМРТИ ШИНЗА АБЕА: "Желим да пренесем своје најдубље саучешће његовој породици и народу Јапана"
Кен Абе, његов деда по оцу, био је богат земљопоседник и члан Представничког дома јапанског парламента током Другог светског рата, док је његов отац, Шинтаро Абе, служио у Представничком дому од 1958. до 1991. године, на дужности шефа Секретара кабинета, а касније министар међународне трговине и индустрије и министар спољних послова Јапана, између 1982. и 1986. године. Током Другог светског рата, Шинтаро Абе се добровољно пријавио да буде пилот камиказе, али на његову срећу, рат се завршио пре него што је успео да заврши обуку.
Шинтаро Абе је посетио Београд 1983. године, где се састао са тадашњим министром иностраних послова СФРЈ Лазаром Мојсовим и председницом југословенске владе Милком Планинц.
Један даљи Абеов рођак био је премијер, али његов деда по мајци, покојни премијер Нобусуке Киши, био је једна од најзначајнијих фигура у јапанској политичкој историји. Служио је као премијер од 1957. до 1960. године, а оставку је поднео због беса јавности око понављања преговора америчко-јапанског безбедносног пакта.
Киши је сматран "економским краљем" окупиране Кине и Манџукуа, јапанске марионетске државе у северној Кини, уочи Другог светског рата. Након што је Јапан напао САД, служио је као заменик министра за муницију у кабинету премијера Хидекија Тођоа, који је касније погубљен као ратни злочинац.
На крају рата, Нобуше Киши је такође био затворен у затвору Сугамо као ратни злочинац "класе А" од стране америчких окупационих снага, али је касније пуштен.
Судбина његовог деде снажно је утицала на Абеа, који је у својој књизи "Према прекрасној земљи" написао: "Неки су људи су знали да истичу мог деду као "осумњиченог за ратне злочине класе А" према чему сам осећао снажну одбојност. Можда сам се због тог искуства емоционално везао за конзервативизам."
Деда Нобусуке Киши се вратио у политику и 1955. помогао је у оснивању Либерално-демократске странке (ЛДП), да би касније служио и као премијер Јапана од 1957. до 1960. године.
У то време, Абе је имао пет година и чуо је звук сукоба између полиције и масе левичара која је протестовала против пакта испред парламента, док се он играо у крилу свог деде.
Најмлађи премијер који се најдуже задржао
Шинзо Абе је био први премијер Јапана рођен након Другог светског рата (1954. године). Абе је први пут постао премијер 2006. са 52 године, што га чини најмлађом особом која је преузела премијерску функцију у Јапану, а када се повукао 2020. постао је премијер са најдужим стажом.
Абе је девет пута био биран у Представнички дом јапанског парламента, први пут још 1993. године, заменивши у скупштинским клупама преминулог оца.
Абе се врло млад учланио у Либерално-демократску партију, одмах након студија. Дипломирао је политичке науке на Универзитету Сеики у Токију 1977. године, а школовање је наставио у Америци на Универзитету Јужна Калифорнија.
Иако је током првог мандата на позицији премијера провео тек годину дана, победом на општим изборима 2012. постао је први бивши премијер који се вратио на ту функцију још од 1948. године. Две године касније Абе је поново изабран за председника владе, најавивши да ће у земљи спровести "најдрастичније реформе још од Другог светског рата".
Абеов деда Киши је неуспешно покушао да ревидира јапански устав из 1947. који је израдила Америка како би Јапан постао равноправан сигурносни партнер са Сједињеним Државама и усвојио асертивнију дипломатију. Ова питања су била централна и у Абеовој агенди.
Абе је повећао издатке за одбрану и посегнуо за другим азијским државама како би се супротставио све упорнијој Кини. Прогурао је законе који су омогућили Јапану да искористи право на "колективну самоодбрану" или војну помоћ нападнутом савезнику.
Ревизија пацифистичког устава остала је главни приоритет за Абеа, споран циљ јер многи Јапанци сматрају повељу одговорном за послератно стање у земљи.
Абеова основна намера била је да побегне од онога што је називао послератним режимом, наслеђем америчке окупације за који конзервативци тврде да је лишила Јапан националног поноса. Реформа образовног система, како би се обновили традиционални обичаји, био је још један од његових циљева.
Такође је усвојио мање покајнички став према положају Јапана у Другом светском рату, рекавши да будуће генерације не би требало да се извињавају за грешке из прошлости.
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа