НЕВЕРОВАТНА ТЕОРИЈА ЗАВЕРЕ О ДАЛАЈ ЛАМИ: Тибетански вођа се бавио опасним послом у корист велике силе? (ВИДЕО)
Кина је анектирала Тибет 1950. године, уклонила владу и спровела комунистичку владавину над тибетанским становништвом.
Бруталност комунистичке владавине натерала је Далај Ламау, духовног поглавара Тибета, и 80.000 Тибетанаца да побегну. Склониште су потражили у северној Индији, где су и били од тада.
Међутим, чинило се да је у овом изгнанству умешана ЦИА. Ова теорија завере каже да је ЦИА за борбу против претњи комунистичке владе Кине успела да Далај Лама постане њихов двоструки агент.
ЦИА се активно борила против комунистичких претњи и радила је на стварању државних удара у борби против те претње. ЦИА је 1954. године направила пуч против председника Гватемале Јацобо Арбенза.
"СИНОЋНА ДЕБАТА БИЛА ЈЕ МЛАКА, ТЕШКО ЈЕ ОДЛУЧИТИ" Шта кажу Американци, ко је победник председничке дебате?
ОТКРИВЕН ВАЖАН ДЕТАЉ ИЗ ЗАВРШНЕ ДЕБАТЕ: Не треба га занемарити, може да нам укаже на победника (ФОТО)
ОКОНЧАНА ЖУСТРА БОРБА У НЕШВИЛУ! Трамп и Бајден немилосрдно ударали један на другог, пале тешке оптужбе! (ФОТО/ВИДЕО)
ЦИА је Гватемалу доживљавала као комунистичку претњу и обучила 500 побуњеника за устанак за свргавање гватемалске владе. Међу осталим сумњивим земљама били су Бразил, Иран, Чиле, Јужна Кореја, Конго и Доминиканска Република.
Иако су се ове земље нашле на листи, Кина је и даље била највећа претња. Џон Прадос, војни историчар, тврдио је да је ЦИА тајно радила у Кини и да је Далај Лама био двоструки агент. Такође је рекао да је Далај Лама подржао ЦИА да постигне свој циљ светске доминације.
Прадос није једини који је тврдио да је ЦИА помагала Далај Лами у сигурном изласку из Кине. Аутори попут Кенета Конбоија и Џејмса Морисона сумњају у његову умешаност, јер су агенти ЦИА-е који су помагали у његовом бекству имали уређаје за радио комуникацију које кинеске снаге нису откриле.
Теоретичари завере су 1998. године добили доказ. Неколико декласификованих докумената ушло је у очи јавности, која је тврдила да је Централна обавештајна агенција годишње пребацивала око 17 милиона долара на административни рачун Далај Ламе. Ове трансакције су обављене 1960-их, током хладног рата.
Иако је истраживачки новинар Јим Mann известио да су ове трансакције покушај ЦИА-е да поткопа претњу комунистичке Кине, међутим, није се могло порећи да су та средства долазила са везаним концем. Средства су требала бити коришћена према ЦИА директиви.
У меморандуму ЦИА-е (декласификованом) из 1968. године истакнуто је да ће било коју политичку акцију, обавештајне операције и пропаганду усмерити и подржати ЦИА. Снажно се сумња да је 1958. године, да би показали подршку тибетанском отпору, многе Тибетанце посебно обучила Обавештајна агенција.
Теоретичари процењују да су Тибетанци, чији се број кретао од 170 до 240, били обучени за герилску тактику, вештине радио управљања, кодирање података, саботажу и извиђачке операције. Ако је устанак почео 1958. године, масовни егзодус почео је тек следеће године, што покреће питања о временском оквиру који стоји иза ове теорије.
Иако је временска линија климава, мистерија остаје око трошења новца који финансира ЦИА. Гласноговорници Далај Ламе тврде да је сав новац који је имао утрошен за изградњу и одржавање центара за лобирање у градовима попут Њујорка и Женеве. Међутим, не постоје историјски записи о било којим центрима за лобирање у тим градовима током тог временског периода.
Изгледа да је новац нетрагом нестао. Али руски историчар Дмитриј Верхотуров изгледа да верује супротно. Он претпоставља да је сав новац потрошен на обуку тибетанских регрута у шпијунској тактици. Ове технике су захтевали двоструки агенти који су требали да се инфилтрирају у кинески нуклеарни програм.
Иако нема конкретних доказа да је Далај Лама двоструки агент ЦИА-е, не може се порећи да је ЦИА активно помагала Далај-лами и другим Тибетанцима да превазиђу комунистичку претњу која је била кинеска влада.