НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ ИЗ БЕЧА: ЕУ је знала да долази пандемија, тајна је зашто нису сарађивали
Брисел ћутао.
Знали смо да ће бити пандемије, имали смо планове и на националном нивоу и на нивоу ЕУ о борби против ње, па је тајна зашто није било више сарадње на политичком и на нивоу државних служби међу земљама Уније, каже бивша аустријска министарка спољних послова Карин Кнајсл.
САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ ИЗ ВУХАНА ПОКАЗУЈУ ЗАСТРАШУЈУЋЕ ПОДАТКЕ: Корона вирус се проширио још у августу прошле године?
НОВИ КОРОНА ПОДАЦИ: У Бразилу више од 120.000 оболелих, у Бразилу ПОЛЕМИКА ОКО БРОЈА УМРЛИХ
СЗО објавила ВАЖНО САЗНАЊЕ о преношењу короне: Откривено да ли су и асимптоматски случајеви заразни
Вирус корона није дошао као гром из ведра неба, али је Европска унија ипак имала проблема да у борби са њом уједини своје чланове, каже Кнајсл и додаје да није сигурна да ће боље бити и ако дође до другог таласа, преноси РТ.
Земље које су најтеже погођене вирусом корона, као што су Шпанија или Италија још осећају последице, а неке државе укидају мере. Међутим, из СЗО су упозорили да би могло да дође до другог таласа, који би могао да буде веома деструктиван, иако није неизбежан.
- Вирусологија је као нова форма теологије, имамо много школа мишљења. Имамо различите гласове, вирусологе који кажу да неће бити другог таласа, имамо политичаре који су се ујединили у упозорењу да ће другог таласа бити и да ће нам се карантнин можда поновити - каже Кнајсл.
Она није сигурна да ли ће ЕУ, која је критикована за спорост и неефикасну реакцију на епидемију, бити боље припремљена за нови талас.
- Не знам да ли ћемо поправити наш одговор или координацију до октобра или новембра. У случају да се појави нешто ново, онда ћемо боље управљати кризом - каже пензионисана шефица дипломатије.
Кнајсл упозорава да земље широм Европе, ослањајући се на срећу, укидају карантинске мере и праве планове за поновно отварање граница и оживљавање туризма и привреде.
- Свака земља то ради за себе, јер је Брисел пропустио да преузме вођство у том процесу. То само показује да нема координације које би требало да буде, коју људи траже. У владама има веома мало мотива да раде заједно како бисмо били ефикаснији - каже Кнајсл.
Као пример солидарности током корона-кризе многи наводе фонд помоћи, "тежак" 750 милијарди евра. Две трећине ће бити грантови, а остатак позајмице. Међутим, како је изјавила Кнајслова, тај предлог је "пун опасности и није сигурно да ће уопште да функционише".
- Брисел ће да фактички уведе самоопорезивање, док ће горки јаз који дели земље севера и југа да се продуби међу растућим планинама дуга - рекла је бивша шефица дипломатије Аустрије Карин Кнајсл о плану ЕУ, који је критиковала и садашња аустријска влада Себастијана Курца.
ПОГРЕШНО ГА ИНТЕРПРЕТИРАЛИ: Шведски епидемиолог негира да је критиковао приступ своје земље у борби са короном
ЧУДО НЕВИЂЕНО: Више од 20 одсто људи у Москви ИМУНО на корону! Постоје и ПЕСИМИСТИЧНЕ најаве
ОВО ЈЕ ПУТИНОВА ШАНСА: Шта ће учинити руски председник након што је Трамп одлучио да повуче војнике из Немачке
КОРОНА ОПОМИЊЕ: Скок заражених у Италији и Грчкој, укупан број умрлих се пење
СВЕ ТАЈНЕ БУНКЕРА У КОЈЕМ СЕ КРИО ДОНАЛД ТРАМП: Испод Беле куће се налази један ПОСЕБАН СВЕТ