Невиђена доминација: Новозеланђанин победио на светском првенству у Scrabbleu на шпанском језику, а не говори шпански!
Човек са Новог Зеланда доминирао је на шпанском Светском првенству у Scrabbleu - упркос томе што наводно не говори језик.
На Светском првенству у Scrabbleu на шпанском језику, одржаном у Гранади (Шпанија), Најџел Ричардс, четрдесетогодишњи Новозеланђанин, још једном је доказао своју генијалност у овој игри. Иако наводно не говори шпански језик, Ричардс је у конкуренцији од преко 145 играча из целог света однео титулу победника.
Његова доминација у свету Scrabblea није изненађење за љубитеље ове игре. "Тигер Woods Scrabblea", како га често називају, до сада је освојио скоро 200 турнира, укључујући и више светских титула. Међутим, његово освајање првенстава на језицима које не говори, попут француског 2015. године, фасцинира јавност.
Невероватне способности које пркосе логици
Ричардсов успех није само резултат среће. Бењамин Олаизола, другопласирани на шампионату, описао је Ричардса као човека с "веома специфичним способностима".
"Његова стратегија је јединствена. Користи речи које би чак и компјутер предложио, увек пронађе начин да изненади", рекао је Олаизола.
Познато је да је Ричардс, пре него што се такмичио на француском првенству, девет недеља учио напамет речник француских Scrabble термина, који садржи чак 400.000 речи. Његова пријатељица Лиз Фагерлунд истиче да је вероватно "другачије ожичен", јер успева да упије огромне количине информација без класичног начина учења.
Скромни геније
Ричардс ретко даје интервјуе и води једноставан живот. Не пуши, не пије и не користи телевизију или радио. Његов таленат открила је његова мајка, када су заједно играли карте. Када је прешао на Scrabble, убрзо је надмашио и најбоље играче у локалном клубу у Крајсчерчу, Новом Зеланду.
Овај светски првак наставља да фасцинира свет својим невероватним достигнућима, а његова прича доказује да таленат и посвећеност не познају границе - ни језичке, ни културне.
Scrabble је друштвена игра у којој 2 до 4 играча формирају речи постављањем плочица са словима на таблу димензија 15×15 поља. Циљ игре је освајање што већег броја поена креирањем речи које се читају хоризонтално или вертикално, слично укрштеницама. Свако слово носи одређени број поена, у зависности од учесталости употребе у језику; ређа слова доносе више поена.
Игру је 1931. године осмислио амерички архитекта Алфред Мошер Батс (Алфред Мосхер Butts). Данас је Scrabble доступан у више од 30 језика и продат је у преко 150 милиона примерака широм света. У Сједињеним Америчким Државама и Канади игру производи компанија Хасбро, док права за производњу у осталим деловима света поседује Mattel.
Сваки играч на почетку игре извлачи седам плочица са словима из врећице и поставља их на свој сталак, скривене од погледа других играча. Током свог потеза, играч формира реч користећи своје плочице и поставља је на таблу, повезујући је са већ постојећим речима. Постоје специјална поља на табли која множе вредност слова или целе речи, што додатно утиче на стратегију игре.
Scrabble је популаран широм света и постоје бројни турнири и клубови посвећени овој игри. Игра развија вокабулар, правопис и стратешко размишљање, што је чини омиљеном међу љубитељима речи и друштвених игара.