ПОЉСКИ ПРЕДСЕДНИК "ИЗГУБИО КОМПАС" Москву назвао окупатором и непријатељем слободе - русофобни говор више је од провокације
Пољска 3. маја обележава 230. годишњицу првог устава. На прославу у Варшаву дошао хе и председник Украјине, Владимир Зеленски
Председник Пољске Анџеј Дуда није успео да се суздржи од антируске реторике током свог говора поводом Дана устава земље, подсећајући на догађаје из 1792. године.
СТРАВИЧАН НАПАД НА ВОЈНУ БАЗУ: Све дигнуто у ваздух, има мртвих (ФОТО/ВИДЕО)
ИСТИНА О УТИЦАЈУ ТОПЛОГ ВРЕМЕНА НА КОРОНУ: Научници открили како ће се вирус понашати током ЛЕТА
ЂАЦИ СЕ ВРАЋАЈУ У КЛУПЕ: Француска увела блаже мере, грађани могу и на спортске догађаје!
- У мајском уставу стоји мото: свака власт људског друштва потиче од воље народа. Ова дивна порука преносила се кроз поколења и постала заувек огромно благо нашег историјског наслеђа, основ наше демократије и, као резултат, читаве демократије - изјавио је Дуда говорећи на заседању парламената Пољске и Литваније у Варшави.
- Строго говорећи, због тога непријатељи слободе нису могли да поднесу устав од 3. маја. Управо због тога је империјалистичка Русија објавила рат - рекао је пољски председник мислећи на Руско-пољски рат 1792. године.
Током расправе која је уследила, обраћајући се украјинском председнику Владимиру Зеленском, Дуда је нагласио да Пољска сматра да је Крим и Донбас "окупирала Русија".
Пољска 3. маја обележава 230. годишњицу првог устава. На прославу у Варшаву дошли су председници Украјине, Литваније, Летоније и Естоније.
У последње време на Западу се често чују изјаве о "руској претњи". Русија је више пута одговарала да не намерава никога да напада, а да се изјаве о "руској агресији" користе као изговор за размештање више војне технике НАТО-а у близини руске границе.
Према речима председника Русије Владимира Путина, руска претња је "измишљотина оних који желе да профитирају на својој улози одреда из прве борбене линије у борби против Русије, да би за то добили неке бонусе и повластице".
Односи Москве са Кијевом и Западом погоршали су се због ситуације у Донбасу, где је Кијев 2014. године покренуо војну операцију против самопроглашених република, и због Крима, који је поново ушао у састав Русије након референдума на полуострву.
Украјинске власти и западне земље више пута су оптуживале Русију да се меша у унутрашње послове Украјине.
Москва је одбацила све оптужбе, рекавши да Русија није страна у унутрашњем украјинском сукобу, а да је питање Крима коначно затворено.