ЗАШТО ЈЕ НИГЕР ВАЖАН АМЕРИЦИ И ЕВРОПИ?! Земља у којој је извршен државни удар има велики стратешки значај
Нигер се тренутно налази у озбиљној политичкој кризи.
Зашто је Нигер важан Америци и Европи, и шта се тачно догодило у највећој земљи западне Африке, због чега је извршен државни удар?
"НИГЕР НИЈЕ УКРАЈИНА!" Захарова прокоментарисала посету Нуландове Нигеру па поручила: Такав банана-режим као, у Кијеву, нигде нећете наћи
АТМОСФЕРА ЈЕ УЗАВРЕЛА Огласили се Французи поводом напада на Нигер - рекли су само једно
ПРОПУШТЕНЕ ШАНСЕ ЗА ДОГОВОР?! Хунта у Нигеру именовала владу, лидери Западне Африке разговараће о наредним корацима
Демократски изабрани председник Нигера, Мохамед Базум, збачен је од стране људи који су били задужени за његову заштиту - председничке гарде која је стражарила испред његове палате. Председник Базум први је изабрани лидер који је наследио претходника одабраног на исти начин, од проглашења независности земље од Француске 1960. године. Сада су побуњеници извршили државни удар, суспендовали устав земље, и поставили генерала Абдурамана Чијанија за шефа државе.
Нигер је кључни део афричке регије Сахел, потеза који се протеже од Атлантског океана до Црвеног мора. Овај део западне Африке константно је угрожен од стране џихадиста, али и војних режима. Западне земље ослањале су се на Нигер, као релативно демократски стабилну земљу, да би се умањили немири у том подручју и смањио руски утицај.
Географски, Нигер је највећа земља у западној Африци. Стратешки, у њој се налазе француске и америчке војне базе и сматра се важним савезником у борби против исламистичких побуњеника. Амерички Стејт департмент описивао је Нигер као окосницу стабилности Сахела и партнера у борби против тероризма, односно група повезаних са Исламском државом и Ал Каидом.
Са економске стране, Нигер је богат уранијумом и производи око седам одсто укупних светских залиха. Радиоактивни метал је толико важан економији Нигера, да се једна од главних улица у престојници, Ниамеју, зове Авенија уранијума. Али становници Нигера константно су при дну списка када су животни стандарди у питању.
Сахел није стабилан део планете и насилне исламистичке групе контролишу делове територије између Малија, Нигера и Буркине Фасо. Побуњени војници у Нигеру који су свргли председника навели су управо забринутост око безбедности као разлог за свој поступак.
У региону донекле влада мишљење да само војне интервенције могу да реше проблем побуњеника, због чега постоји подршка државном удару. Али нема јасних наговештаја да би војна хунта боље решила то питање од владе. У суседним земљама, слични преврати нису дали резултате.
Нестабилност региона додатно подстичу климатске промене, јер температура у Сахелу, по мишљењима стручњака, расте брже него било где на планети. У току је такозвана дезертификација, односно претварање читавих предела у пустиње.
У Сахелу нису активни само џихадисти, већ и руска Вагнер група Јевгенија Пригожина. На фотографијама након државног удара и хапшења председника, виде се људи који машу руском заставом, поред заставе Нигера.
Базум се пре хапшења жалио на кампање ширења дезинформација од стране Вагнероваца, који су иначе део својих активности финансирали експлоатацијом минералних ресурса у другим афричким земљама. Америчке власти саопштиле су да нема конкретних доказа да су Вагнеровци умешани у државни удар у Нигеру, али да је ситуација "променљива" и да је пажљиво прате. Забринутост је и по питању удаљавања Нигера од западних савезника, и приближавања Русији, што се догодило Малију и Буркини Фасо.
Нигер је био и партнер европских земаља у настојањима да се заустави пролазак миграната кроз Медитеран, и прихватио је да из Либије преузме стотине миграната.
Такође је Базум покушавао да реши проблем трговине људима између западних и северних земаља Африке.