Није само Венецуела и Југославија: Америка има дугу историју МЕШАЊА У ТУЂЕ ПОСЛОВЕ и кршења међународног права
Венецуела је на ивици катастрофе, а као и увек амерички званичници уплели су се и у ова политичка питања
Вијетнам, Гренада, Либија, Панама, СР Југославија, Ирак, Сирија... Шта је заједничко свим овим земљама? У праву сте - велико интересовање Америке за њих.
Венецуела је на ивици катастрофе. Доналд Трамп је признао Хуана Гваида за привременог председника ове земље, а генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш упозорава на опасност ескалације конфликта.
Русија најављује да би војно мешање Вашингтона у кризу у Венецуели могло да има трагичне последице за још један народ на планети. Док се надамо да ће доћи до нормализације ситуације у Венецуели, подсетимо се претходних америчких инвазија широм света.
Сједињене Америчке државе прекршиле су Повељу УН и умешале се у Вијетнамски рат (1965 - 1973), али и када су 1983. године почели оружану инвазију на Гренаду. У периоду од 1985. до 2003. године Сједињене Америчке Државе су се повукле из Унеска, а већ 1986. године напали су Либију и прекршили Повељу УН.
Прекршивши Повељу УН Америка је започела 1989. године инвазију на Панаму све до 1990. године, а 1996. године САД су потписале Споразум о свеобухватној забрани нуклеарних проба, али га до данас нису ратификовале. Америчко бомбардовање СР Југославије, којим је прекршена Повеља УН, започело је 1999. године.
Амерички председник Џорџ Буш Млађи најавио је 2001. године једнострано повлачење САД из Споразума о ограничавању система противракетне одбране, а Вашингтон је те године саопштио да се неће придржавати захтева Конвенције о биолошком оружју, тражећи да се у њу унесу одређене измене. Администрација САД је 2001. године одбила да испуњава своје обавезе у вези са Оквирном конвенцијом Уједињених нација о промени климе (Кјото протокол).
Себастијан Курц открио намере Европске уније: Извесно је ОДЛАГАЊЕ БРЕГЗИТА све до маја!
Представници војне елите САД су 2002. године изјавили да не искључују могућност коришћења нуклеарне муниције против држава које немају нуклеарно оружје, као и против терориста. Кршењем Повеље УН, 2003. године САД је започела инвазију на Ирак. Интервенција земаља-чланица НАТО-а на челу са САД у Либији започела је 2011. године, а од 2014. па све до сада траје интервенција САД и њихових савезника у Сирији.
Председник САД Доналд Трамп 2017. године потписао је декрет о изласку Америке из Транспацифичког партнерства и потписао декрет о почетку преговора са Мексиком и Канадом како би променио услове Северноамеричког споразума о слободној трговини. Председник САД је 2017. године најавио излазак Америке из Париског споразума и најавила повлачење из Унеска, а та одлука је ступила на снагу 31. децембра 2018. године.
Америка је у 2018. години замрзнула сарадњу са Русијом у оквиру Споразума о отвореном небу и тражила затварање Генералног конзулата Русије у Сан Франциску, трговинског представништва у Њујорку. Након тога, зграде које су припадале Русији су секвестриране. У 2018. години председник САД најавио је повлачење из Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму и најавио излазак САД из Споразума о елиминацији ракета средњег и кратког домета.
Више о дешавањима у Венецуели можете прочитати ОВДЕ.