НИЈЕ СВАКИ ДЕДА МРАЗ ИСТИ: Разрешена мистерија зашто одеће деке са поклонима само у Русији не сме бити црвене боје
Прича о симпатичном декици који доноси поклоне доброј деци у Русији се прича мало другачије него у остатку света...
За разлику од западног света који је лик Светог Николе у потпуности стопио са ликом Деда Мраза, у Русији су се ове две легенде развијале независно. "Дед Мороз" је још у давној прошлости постао симбол руске зиме.
КОВИД ХАОС: У Јапану рекордан број корона пацијената у тешком стању
ЦЕО ГРАД ТУГУЈЕ ЗБОГ СМРТИ ДЕДА МРАЗА: Његово велико срце, престало је да куца мало пре поноћи
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ПОЛИЦИЈА УБИЛА ЈОШ ЈЕДНОГ АФРОАМЕРИКАНЦА У МИНЕАПОЛИСУ: Велики расни немири у најави
Ипак, легенда о њему доживела је велике измене. Деда Мраз је, у руској традицији, некада био зли чаробњак који је ледио људе и отимао децу односећи их у свом џиновском џаку. Да би "откупили" децу, родитељи су морали да му дају поклоне.
Са протоком времена, веровање се променило - под утицајем хришћанства и Светог Николе, Деда Мраз је постао љубазан и добар и уместо отимања, почео је да дарује децу.
Од 19. века на легенду о Деда Мразу највише су утицали књижевна дела. Управо у то време декица који доноси поклоне је у Русији добио и своју помоћницу - Сњегурочку, Деда Мразову унуку која се први пут појавила у истоименој бајци Александра Островског.
Ипак, тешка времена за Деда Мраза у Русији су тек долазила...
Стаљиново "помиловање" Деда Мраза
Након 1917. године и Октобарске револуције, Дед Мороз је "протеран" из Русије. Сматран је неком врстом "дечјег краља" што је у новоуспостављеном Совјетском режиму било неодрживо. Године 1928. проглашен је за "савезника попова и кулака", а у држави у којој је било какво испољавање религијских осећања било забрањено, ово није била добра позиција за митског декицу.
Чак су и новогодишње јелке у Совјетском Савезу биле забрањене све до 1935. године јер су сматране "буржујским и религиозним веровањем", пише "Russia today".
И поред свега овога, Деда Мраз је "преживео"! Само 20 година након забране 1917. декица са поклонима се вратио у Русију, али овога пута не за Божић него за "наднационалну", нерелигиозну и универзалну прославу Нове године.
Деда Мраз је 1937. године први пут дошао у московски Дом савеза. Како га не би поистовећивали са западним Санта Клаусом боја одеће није смела да му буде црвена, а постоји и прича да је лично Стаљин наредио да Деда Мразови у Русији морају да носе само плаве капуте.
Што се јелки тиче, у њихову одбрану је 1935. године стао високорангирани совјетски политичар Павел Постишев. Он је јавно затражио да се јелке, не за Божић него за Нову годину, поставе у школе, домове за децу, клубове и биоскопе јер порекло обичаја, које је у сваком случају из предхришћанског периода, "мање важно од радости које он може пружити совјетској деци".
И тако су и Деда Мраз и јелка у Совјетском Савезу добили "помиловање". Како се испоставило, надживели су и државу и тадашње политичаре па се руска деца и данас радују поклонима које ће затећи под јелком, а које им је оставио вољени декица.