"НИЈЕ ЗНАЧИЛО ДА ЋЕ ДЕЦА БИТИ УБИЈЕНА" Отисци руку на зидовима - због чега је древна пећина Маја годинама била запечаћена? (ВИДЕО)
Десетине отисака руку, црне и црвене боје, откривене су у пећини Баламку на северу мексичког полуострва Јукатан, а верује се да су стари око 1.200 година.
Пронађено је 137 отисака, од којих су већину насликала деца, судећи по величини.
НАЈУСАМЉЕНИЈА КУЋА О КОЈОЈ КРУЖЕ ПРИЧЕ: Да ли ју је саградио милијардер у случају зомби апокалипсе, или она уопште не постоји?
ДНО ДНА! СКАНДАЛОЗНО ПОНАШАЊЕ НА УСКРС: Девојке пушиле, пиле и гасиле свеће у цркви, па снимке качиле на друштвене мреже (ВИДЕО)
ДЕВОЈЧИЦА (5) издахнула у Хитној помоћи због ЗАНЕМАРЕНИХ ОПЕКОТИНА: Мајка је послала на спавање и отишла на прославу!
Претпоставља се да су деца која су оставила ове цртеже улазила у пубертет и да је осликавање пећинских зидова био део ритуала древних Маја којим се обележавао један период одрастања.
Археолог Серђио Грожан каже да је црна боја симболизовала смрт.
- То није значило да ће деца бити убијена већ је било симболично. Након тога, руке би офарбали у црвено што је представљало рат или живот - рекао је.
Ова пећина, која се налази у истом региону где и древне мексичке пирамиде, откривена је сасвим случајно. Лежи 10 метара испод великог дрвета сеиба, које су Маје сматрале светим.
У пећинским дворанама откривено је око 150 мајанских артефаката, међу њима неколико скулптура и исклесано лице.
Верује се да потичу из 800-1000 година пре нове ере, када је велика суша погодила подручје због чега је велики број Маја напуштао веће градове.
Археолози су наишли на пећину током потраге за древним бунаром за који су веровали да лежи испод старог града Чичен Ице.
Овај пећински систем носи назив Баламку што значи "бог јагуар".
Откриће је званично представљено у марту 2019. године, а локални фармери тврде да су још 1966. године пријавили постојање пећине, међутим, археолози су им, после претраге, наложили да је запечате.
Била је тако запечаћена више од 50 година док је истраживач Националне географије Гиљермо де Анда није поново отворио са својим тимом 2018. године. Де Анда је тада рекао да је сате провео пузећи на стомаку по пећинским тунелима док његова бакља није осветлила савршено очуване артефакте.
- Нисам могао да проговорим, заплакао сам. Анализирао сам људске остатке пронађене у Чичен Ици, али ништа не може да се пореди са осећајем који сам имао када сам први пут, сам, ушао у ту пећину. Могли сте да осетите присуство Маја - објаснио је за Националну географију 2019. године.
Прве насеобине Маја датирају још од пре 4.000 година, а када су шпански освајачи дошли на ту територију почетком 16. века и даље су имали развијене градове. Неколико милиона Маја данас живи углавном у јужним мексичким државама Ћиапасу и Кампећеу, али и у Гватемали и Белизеу.