СВИ СКАНДАЛИ САРКОЗИЈА: Прича о Гадафијевим милионима није једина, и други чланови породице иду истим стопама
Бивши председник Француске осуђен је на три године затвора због корупције и злоупотребе положаја
Бивши председник Француске Николас Саркози осуђен је у понедељак на три године затвора због корупције и злоупотребе положаја, од чега су две условно. Саркози је био и остао упамћен по скандалима.
СТРУЧЊАЦИ СЗО ОДУСТАЛИ ОД "ТРАМПОВОГ ЛЕКА": За лечење ковида препоручују друге медикаменте!
ТУЖНЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ИТАЛИЈЕ: Девојчица (11) завршила на респиратору, све већи број младих који су тешко оболели
БРОЈКЕ НЕ ОПАДАЈУ: У свету заражено више од 115 МИЛИОНА људи, живот изгубило више од два милиона пацијената
Саркози, који је био председник од 2007- 2012, током суђења је негирао све и тврдио да је жртва "лова на вештице" од стране финансијског тужилаштва. Он има рок 10 дана да поднесе жалбу на пресуду.
Саркози се након мандата повукао, иако је и даље утицајан међу конзервативцима. Он је други француски председник у модерној историји, после Жак Ширака, који је осуђен за корупцију, а важи за најконтроверзнијег лидера ове земље и скандал мајстора.
Саркози се сумњичио да је уз помоћ свог правног саветника 2014. покушао да сазна детаље из истраге о његовој председничкој кампањи, а заузврат је нудио помоћ за стицање функције у Монаку.
Истрага о финансирању кампање покренута је против Саркозија због навода да је 2007, током председничке кампање прихватио нелегалне исплате од наследнице компаније "Лореал" Лилијан Бетанкур. За аферу се сазнало на основу прислушкивања Саркозија и његовог адвоката Ерцога, након што је Саркози напустио Јелисејску палату, а због друге афере - да је Либија финансирала његову кампању.
Саркози је приведен на саслушање у марту 2018. због сумње у незаконито финансирање његове председничке кампање 2007.
Његове муке почеле су свега месец дана након што је напустио Јелисејску палату. Како више није уживао председнички имунитет, финансијска полиција се убрзо појавила на вратима његове виле у Паризу, трагајући за документима који би показали да је Бетанкурова незаконито давала средства за његову кампању.
Сада већ покојна Бетанкур је била осумњичена за то још 2007, након што су се појавиле оптужбе да је премашила законом ограничену суму која је дозвољена код појединачних донација.
Саркози је оштро порекао, али су медији преносили да је Бетанкурова наводно те године дала 50.000 евра у готовини благајнику Саркозијеве странке за председничку кампању, што је далеко изнад дозвољених 4.600 евра за појединачне донације.
Гадафијеви милиони
Како је својевремено писао француски портал "Медијапар", Саркозијеву кампању је илегално финансирао и бивши либијски вођа, пуковник Муамер ел Гадафи.
Наводило се да је тадашњи режим у Либији Саркозијевој кампањи дао милионе евра. Портал је објавио документ којим је Гадафи дао принципијелну сагласност за финансирање Саркозијеве кампање 2007. са 50 милиона евра.
Саркози је тужио "Медијапар" због фалсификата, али је директор ове куће одмах узвратио контратужбом. У марту 2011. Гадафијев син Саиф ал Ислам је у једном интервјуу затражио од Саркозија да врати новац.
- Ми смо финансирали његову кампању и за то имамо доказ. Дали смо му помоћ како би се заложио за либијски народ, али нас је он разочарао - рекао је Саиф.
Али, истрага тада није отворена.
Међутим, Саркозију је претило суђење и због тога што су трошкови његове кампање премашили дозвољени горњи праг буџета од 22,5 милиона евра, а он и његов адвокат су наводно обећали "високом судском званичнику" унапређење ако им да информације из истраге о наводима да му је Бетанкурова финансирала кампању.
Након "афере Бетанкур", у јулу 2014, Саркози је саслушан у полицији због навода да је судији Жилберу Азиберу обећао престижну улогу у Монаку у замену за те информације.
Саслушан је и судија, а верује се да је ово први пут да је бивши председник Француске задржан у притвору, иако је његов претходник Жак Ширак осуђен 2011. због проневере док је био градоначелник Париза. Саркози је тада провео 15 сати у притвору.
Док је немачки "Франкфуртер ноје пресе" писао о "мафијашком стилу" Саркозија а "Дармштетер ехо" о "примеру арогантног и криминалног понашања политичке елите које су се Французи отарасили бирајући Емануела Макрона за председника", Саркози је тада судијама које су против њега покренуле формалну истрагу рекао да су оптужбе о нелегалном примању новца из Либије лажне и да су му "претвориле живот у пакао".
"Франкфуртер" се тада осврнуо и на време после дотичне, спорне кампање, подсећајући да је 2011. Француска инсистирала да се Гадафи војно нападне.
Било како било, Саркози је у фебруару 2016. оптужен због илегалног финансирања политичке кампање, а суђење је тада заказано за пролеће ове године.
Треба поменути да је исте године кад је Саркози оптужен његов бивши партнер Арно Клод именован у "Панамским папирима", афери која је тад уздрмала светску јавност након што су "процурили" детаљни подаци о незаконитом пословању неких од 214.488 офшор бизниса.
Живот у луксузу
Саркозију су пребацивали и због расипничког, луксузног стила живота. Наводило се како је одмах по ступању на дужност председника отишао на крстарење јахтом те злоупотребио службени положај и тајкуну Бернарду Тапијеу дао 400 милиона државног новца.
Али, новац није једини Саркозијев "трн у оку". Он је познат и по бурном љубавном животу. Саркози је пре Карле Бруни, с којом се оженио 2008. добио ћерку, што је био први пут да је један француски председник добио дете и имао више бракова.
Са првом супругом, Мари Доминик Кулиоли, венчао се у септембру 1982. Њен ујак Ахил Перети је био градоначелник Неја на Сени и политички ментор Саркозија.
Добили су два сина, а развели су се 1996, након више година отуђеног живота. Саркози, који је постао градоначелник Неја на Сени након Перетија, захваљујући функцији упознао је бившу манекенку Сесилију Атиас (тада Циганер-Албенис), која је 1988. оставила свог мужа због њега. Пар се венчао 1996. а следеће године добили су сина.
Међутим, 2005. су медији пренели да је Сесилија оставила Саркозија због Ричарда Атиаса, а говоркало се и да је он имао аферу са новинарком Аном Фулдом. Пар се развео у октобру 2007, убрзо након што је Саркози постао председник Француске. Мање од месец дана од развода, Саркози је упознао манекенку и певачицу Карлу Бруни.
Осим тога, Саркози је у октобру 2009. оптужен за непотизам, након што је помогао сину Жану у покушају да постане шеф јавног тела које управља највећим француским пословним дистриктом ЕПАД.
Скандали се везују и за Саркозијевог млађег сина Луиса, који је током 2014. "ратовао" на Твитеру са сином бивше жене француског председника Франсое Оланда, наследника његовог оца.
И Саркозијев брат Оливије се нашао у медијима, кад је прошле године објављено да се разводи од глумице Мери Кејт Олсен, након пет година наизглед савршеног брака.