ДОК ХРВАТИ ПОКУШАВАЈУ ДА ПРИСВОЈЕ ТЕСЛУ АМЕРИ ЗАДИВЉУЈУ: Ево шта знају о српском генију, неки одговори УРНЕБЕСНИ
Било је и оних који су знали све о великом научнику
Њујорчани у анкети шта знају о Николи Тесли, по коме је назван угао између Шесте авеније и 40. улице одговарају најразличитије, па и питањима "ко је то" и "какво је то чудно име", али сви који знају једногласни су да би о великом светском уму требало да се зна много више.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/31/shutterstock_1213711654.jpg?itok=Goaedodz)
НУКЛЕАРНА ТЕНЗИЈА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Израел оптужио Иран за напад на танкер, на потезу Техеран
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/2021-07-29t190633z_1390342944_rc2juo9tchto_rtrmadp_3_turkey-wildfire.jpg?itok=xLgKvvxc)
ПОЖАР У ПОПУЛАРНОМ АЛБАНСКОМ ЛЕТОВАЛИШТУ: Ватра захватила ниско растиње и шуму
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/31/profimedia-0456574628.jpg?itok=jAGueVRx)
СТРИКТНА ПРАВИЛА И КАДА НА СВЕТ СТИЖЕ НОВИ ЧЛАН: Британска краљица се пита за све, ови протоколи се морају испоштовати
Делић Менхетна, на углу Авеније Америка (6. авеније) и 40. улице, од 1994. године носи Теслино име. На том месту у парку Брајант, које му је било на путу од хотела Њујоркер у којем је живео последњих година, до градске библиотеке (New York Public Library), свакодневно је хранио голубове.
У близини, у 40. улици, био је и Клуб инжењера где је 1917. године примио Едисонову медаљу. На тој згради подигнута је табла у част "америчких инжењера који су у 19. веку помогли да се Америка трансформише из углавном пољопривредне земље у архитектонску и индустријску империју".
Теслино име исписано је уз имена 31. америчког председика - инжењера Херберта Хувера, Томаса Алве Едисона, Чарлса Линдберга - пилота који је први прелетео Атлантик, Ендруа Карнегија - индустријалца и покретача филантропије који је, између осталог, направио и чувени Карнеги хол и Универзитетску библиотеку у Београду, а и данас је на Форбсовој листи најбогатијих људи у читавој историји.
Прва пролазница каже да мора да буде искрена и призна да не зна ништа о особи која се тако зове. За неке Тесла је само чудно име, или аутомобил и име везано за Илона Маска.
Њујорчани, пар рођен у Индији, са усхићењем одговара да је Тесла познати научник и наглашава да би свет морао много више да зна о њему.
Млади Кинез каже - био је то пионир електричне енергије.
- Студирам физику и знам много о њему, одговоран је за много важних патената, као инжењер има велика достигнућа и изуме важне за цело човечанство - рекао је Таи и додао да ипак људи много више знају о Маску који је основао компанију аутомобила Тесла.
Према његовим речима, о Тесли знају више људи везани за науку. "Унутар научних кругова добро је познат", казао је Таи и додао да је такође чуо да је Едисон украо неке Теслине патенте и идеје.
Многи од анкетираних нагађају да је Тесла рођен "негде у Европи", "негде у Аустрији", али за човека рођеног у Јужноафричкој Републици све је јасно.
- Он је Србин, Едисон му је био конкурент, радио је на бежичном преносу електричне енергије - навео је човек чији је посао, како каже, везан за струју. Додао је да је ипак Едисон покупио сву славу и све заслуге.
Још један Њујорчанин каже да не зна где је рођен, али да је Тесла вероватно важнији и од Едисона.
- Мислим да сви знају о Едисону, а нико о Тесли - рекао је човек средњих година, уз оцену да је Илон Маск помогао да се ствари промене.
- Али и даље мислим да је у Едисоновој сенци - додао је.
Колумбијка која живи у Калифорнији каже да многи данас користе Теслине патенте.
- Он је из Евопе, али не знам тачно одакле, људи ипак не знају много о њему, али због аутомобила знају више него пре - рекла је она.
Американка из Њу Џерзија, рачуновођа, каже да би желела да зна много више о Тесли и додаје да је он много више од проналазача.
- Живео је и умро у хотелу Њујоркер на 34. улици - навела је и додала да једино не зна зашто је баш тај угао назван по њему.
Младић који је завршио историју, европску и руску, каже да је Тесла био гениј.
- Едисон је украо његове идеје. Био је комплетни шаралнатан, али Американци воле да романсирају мит о његовом (Едисоновом) доприносу, а Тесла је био геније. Знам да лоше третирају људе из источне Европе и данас је тако у овој земљи - рекао је младић.
Сећање на Теслу чува и хотел Њујоркер, који се налази недалеко од парка Брајант, а у којем је живео последњих десет година.
На том хотелу, који је први имао и своју електроцентралу и у коме су одседале многе значајне личности од Џона Кеднедија до Мухамеда Алија, 1977. постављена је табла на којој пише; "Овде је умро Тесла, у јанурару 1943. године, у 87. години. Био је велики југословенско-амерички научник који је изумима Америку и свет увео у модерно доба индустријске револуције".
Соба 3327, у којој је радио на 33. спрату (живео је у 3328), зове се званично Теслина соба, на плочици на улазу исписана су његова достигнућа, укључујући и подсећање на хидроелектрану на Нијагариним водопадима.
Тесла је у Њујорку, где је живео шест деценија, имао четири званичне лабораторије, али је само она пета на Лонг Ајледну спасена и ту је сада Тесла научни центар Ворденклиф (TSCW).