"НИКОМ НЕЋЕ БИТИ БОЉЕ" Лавров упозорио на могућност распоређивања америчког нуклеарног оружја: Биће више ризика
Могуће распоређивање америчког нуклеарног оружја у југоисточној Азији повећаће безбедносне ризике у региону, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
- У НАТО-у су Американци већ одавно поделили своје нуклеарно оружје партнерима. Све то они називају заједничким нуклеарним мисијама, у оквиру којих ненуклеарне државе имају могућност да обуче своје војнике да употребљавају нуклеарно оружје. Ако се ово тужно и прилично ризично искуство (распоређивање америчког нуклеарног оружја у другим земљама) оствари и у Југоисточној Азији, мислим да од тога никоме неће бити боље, биће више ризика - оценио је министар после посете Малезији, где је учествовао у министарским догађајима у оквиру АСЕАН-а.
Лавров је приметио да САД „дрско“ промовишу стратешко оружје у региону и „уводе елементе нуклеарног обуздавања у милитаризацију Југоисточне Азије и Азијско-пацифичког региона, посебно у оквиру пројекта АУКУС – САД, Велика Британија, Аустралија, где ће нуклеарне подморнице бити снабдевене технологијама које треба да буду под контролом ИАЕА, а између САД и Јужне Кореје закључен је споразум о заједничком нуклеарном обуздавању“.
Према његовом мишљењу, земље Југоисточне Азије виде могућност да Русија делује као стабилизујући фактор у светлу „дрких“ акција ванрегионалних играча, укључујући САД.
- Они (земље Југоисточне Азије) нас виде као балансирајући и стабилизујући фактор са становишта супротстављања сувише дрским дејствима ванрегионалних сила на челу са Сједињеним Америчким Државама, које заиста овде промовишу своју војну инфраструктуру, укључујући стратешко наоружање - рекао је Лавров.
Лавров је навео и да су Русија и Малезија разматрале изградњу евроазијског јединственог безбедносног система у светлу западног модела.
- Наравно, веома је важно погледати како осигурати безбедност на начин који минимизира ризике. С тим у вези, подсетили смо на искуство ОЕБС-а, искуство које је проистекло из концепта евроатлантске безбедности, али су на крају крајева евроатлантски модели ОЕБС-а, као и НАТО, доказали да је једини смисао у промовисању евроатлантских модела од стране западних земаља да се све потчини њима.
Према његовим речима, САД су већ постигле овај циљ – изградиле су цео Запад под својим руководством.
- НАТО је сто одсто подређен Вашингтону, ОЕБС је такође практично већ приватизован и тај модел нама не одговара, као што не одговара ни већини других земаља - нагласио је шеф руске дипломатије.
- Ми желимо безбедносни модел који ће бити заснован на равноправности, на принципу недељиве безбедности, када ниједна држава на континенту неће јачати своју безбедност нарушавањем безбедности других - закључио је Лавров.
Извор: Србија Данас/Спутњик