НИМАЛО НАИВНО: Шта све може Мадрид да уради Каталонији?
Каталонски лидер није ни данас директно одговорио на питање Мадрида да ли је или није прогласио независност Каталоније
Шпанија је данас поручила да ће влада на ванредној седници покренути члан 155 шпанског устава по први пут у историји, а француска агенција АФП објашњава шта би то значило и које мере би званични Мадрид могао да предузме у укидању аутономије Каталоније.
Ова одлука Мадрида уследила је након што каталонски лидер Карлес Пуџдемон није одговорио конкретно на питање Мадрида да ли је или није прогласио независност те покрајине и поручио шпанској влади да "престане са репресијом" и да "покрене дијалог", поручивши да могућност проглашења независности и даље постоји.
Шпанија која је устав усвојила 1978. године, представља једну од најдецентрализованијих држава у свету, са 17 региона који имају различит степен аутономије по питању здравствене заштите и образовања, а Каталонија је једна од оних са највећим степеном аутономије.
Према члану 155, уколико регионална влада прекрши своје уставне обавезе или "поступа на начин који озбиљно угрожава општи интерес Шпаније", званични Мадрид може да "предузме неопходне мере да је силом натера на сарадњу или да заштити поменути општи интерес".
Спаин threatens Цаталониа with дирецт руле фром Мадрид: https://t.co/4LQ77d9Qwm виа @AOL— Јамес А Цларк Јр (@JcindyinA) Оцтобер 19, 2017
Како објашњава аналитичар фирме "Танео интелиџенс" Антонио Баросо, централна влада ће заседати у суботу на кризном састанку како би размотрила процедуру, а након тога ће морати да пошаље Сенату сет конкретних акција које планира да предузме по цлану 155.
Пре коначног гласања пленарне седнице, о тим корацима ће се дебатовати у Сенату, наводи Баросо.
Члан 155 омогућиће централној влади да "преузме контролу над политичким и административним институцијама побуњеничког региона", рекла је за АФП Тереза Фрејшес са Аутономног универзитета у Барселони.
Мере које би Мадрид предузео, наводи француска агенција, могле би да буду укидање регионалне владе, каталонска полиција би била под директном командом Министарства унутрашњих послова Шпаније, а могло би да дође и до "укидања регионалне скупштине".
Топ story: Цаталониа црисис: Спаин triggers дирецт руле process - CNN https://t.co/QZckjzlie5, сее море https://t.co/UaR3rSZNnJ— CheckAlternativeFact (@CheckAltFacts) Оцтобер 19, 2017
Мадрид је, како подсећа агенција, такође предложио и одржавање регионалних избора у Каталонији како би се превазишао политички застој, на шта каталонски лидер није дао одговор.
Члан 155 само је једна од неколико опција које шпански премијер Маријано Рахој има у циљу заустављања каталонских сепаратиста.
Лидер Каталонаца: Ако нам Шпанија укине аутономију прогласићу НЕЗАВИСНОСТ!
Влада би такође могла да уведе ванредно стање и уведе забрану кретања и окупљања у Каталонији, рекао је правни експерт Хосе Карлос Кано Монтехано са универзитета Комплутенсе у Мадриду.
Према другим законима из 2015, Мадрид би могао да прогласи кризу националне безбедности и затражи овлашћења попут доношења закона декретом.
Влада би такође могла и да покрене низ криминалних случајева против каталонских лидера, наводи агенција.