НИС је само део Бајденовог удара на руски профит?! Американци спремају нове санкције, посебан акценат стављен на "флоту из сенке"
Одлазећа Бајденова администрација планира да уведе додатни пакет санкција руском енергетском сектору, а на удару ће се, како је раније најавио председник Александар Вучић, наћи и НИС. Након ових информација јасно је да санкције нису усмерене против Србије, већ против руског профита.
Циљ Вашингтона је да науди руском енергетском сектору како би смањило способност Москве да води рат у Украјини.
Како је Ројтерс данас објавио, у плану је нови пакет санкција, а на удару ће бити и танкери који превозе руску нафту.
Администрација председника Џоа Бајдена је настојала да појача подршку Украјини пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп преузме дужност 20. јануара.
- То је веома значајан пакет. Две руске нафтне компаније, више од 100 танкера, трговци нафтом, руске осигуравајуће компаније итд. - рекао је један од званичника, не наводећи субјекте.
Нејасно је какав ће бити Трампов приступ санкцијама против Русије.
Бајденова администрација планира санкције против танкера који превозе руску нафту која се продаје изнад границе од 60 долара по барелу, рекли су извори.
Чак и ако се продаје изнад горње границе цене, руска нафта се обично продаје са попустом на тржишту, а Кина и Индија су биле спремне да купе залихе.
Америчка администрација је обавестила индијско министарство спољних послова о предстојећим санкцијама, рекао је први званичник, наводећи да би тржиште преплављено нафтом и чињеница да су цене нафте ниске могле помоћи Индији да испуни своје потребе за сировом нафтом.
Други извор је рекао да ће санкције вероватно бити усмерене на неке од људи укључених у мреже које тргују нафтом изнад горње границе.
Русија је користила такозвану флоту из сенке старих бродова да избегне санкције. Многи бродови су мање безбедни и склони изливању нафте, кажу стручњаци за бродарство.
Од почетка рата у Украјини у фебруару 2022., САД су санкционисале десетине бродова, од флоте за коју се процењује да има стотине, како би смањиле способност Москве да финансира рат.
Америчка министарка финансија Џенет Јелен рекла је Ројтерсу прошлог месеца да САД разматрају даље санкције против компанија које управљају танкерима, и да неће искључити санкције кинеским банкама, пошто САД настоје да смање руски приход од нафте и приступ страним залихама.
Г7, ЕУ и Аустралија наметнуле су границу од 60 долара за руску нафту крајем 2022. године, забранивши коришћење западних поморских услуга као што су транспорт, осигурање и финансирање за испоруке нафте по цени изнад границе.
Србија Данас/Курир