"ЊИМЕ МАНИПУЛИШУ РУСИ" Американци тврде: Депортације Асанжа нови УДАРАЦ на Путина - наређења стизала из Москве
Након вести да је Велика Британија одлучила да депортује оснивача Викиликса у Америку, почеле су да се појављују спекулације да је ова одлука заправо нека врста новог притиска на Путина.
Велика Британија донела је у петак одлуку да депортује оснивача Викиликса Џулијана Асанжа у САД, где га чека суђење због 18 тачака оптужнице за кршење закона и шпијунажу.
ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО АЛБАНИЈУ: Епицентар недалеко од Тиране, још увек нема података о штети (ФОТО)
"ПОЧИВАЈ У МИРУ, сад си мали анђео!" Сара (2) СТРАДАЛА ЗБОГ ПУЊАЧА, породица и пријатељи неутешни
Огласио се Ескобар: Западни Балкан би требало да буде део Европске уније
Многи аналитичари сматрају да је овај потез темпиран тако да се, индиректно, појача притисак на Русију и председника Путина. Mnnogi медији на Западу су често писали да Асанж има веома блиску конекцију са Кремљом, односно да су документа која је објављивао Викиликс пуштана по "наруџби из Москве", па чак су, тврде они, нека добијали и од руских тајних служби.
Иако ове тезе никада нису поткрепљене конкретним доказима, амерички медији су изнели низ спекулација које доводе у везу Асанжа са Путином.
На пример, спекулисало се да су бизарни мејлови које је размењивао врх Демократске странке у САД, међу којима су били и они председничког кандидата Хилари Клинтон, до Викиликса стигли преко руских обавештајних служби, мада су из Викиликса одлучно одбијали овакве наводе, категорични рекавши медијима: "Наш извор није руска влада".
Међутим, Пентагон је био упоран да оправда ову тезу, тврдећи да су амерички обавештајни стручњаци утврдили да је хаковање спорних мејлова заправо дело хакерске групе коју је финасирала руска влада. CNN и Вашингтон пост су својевремено писали да је америчка стана идентификовала и посредника којег је Русија користила за достављање докумената Викиликсу, тврдећи да "Асанж или лаже или је намерно слеп пред очигледним чињеницама".
Присне везе са Русијом
Током свог постојања, Викиликс је, како је навео портал Vox, одржавао веома присне везе са руском државом. Та сарадња се, тврди портал, заснивала на дељењу украдених докумената. Главна спона је био Асанж, за којег тврде да је био дебело плаћем за појављивања на руској државној телевизији.
Мада спомињу и повезаност са најпознатијим узбуњивачем Едвардом Сноуденом, бившим радником ЦИА, који је након обелодањивања тајних пројеката америчке безбедносне агенције везаних за надзор и праћење људи, уточиште пронашао баш у Русији.
Портал тврди да ово не доказује да је, као што су неки сматрали, Асанж плаћени руски агент или да је Викиликс организација под Путиновом контролом, али је, сматрају, јасно да је ова организација која инсистира на трансапрентности, у најмању руку, увек била спремна да помогне, како кажу, "најауторитарнијем светском лидеру". Мислећи на Путина, наравно.
Руси предлагали Асанжа за Нобелову награду
Додају и да је Кремљ увек био пријатељски настројен према Викиликсу и самом Асанжу. Портал тврди да је Путин гајио посебне симпатије према Асанжу, мада никад до краја, јавно, отворене.
Међутим, подсећају да је један високи руски званичник, врло близак Путину, сугерисао да Асанж треба да добије Нобелову награду за мир, што су протумачили као директан предлог руског председника, који је на тај начин желео да "гурне прст у око" Вашингтону.
На све то су надовезали и аустралијског новинара, Асанжовог земљака, који је, на неки начин, подржао њихове тезе.
- Не мислим да је он нека врста плаћеног руског агента - рекао је Крис Запоне, уредник магазина "Ејџ" у Асанжовој родној Аустралији, који је опширно извештавао о руским везама оснивача Викиликса.
- Али мислим да њиме манипулишу Руси - пренео је својевремено портал Vox.