Град паралисан, радници масовно остају без посла: Ситуација у Њујорку због короне - ДРАМАТИЧНА
Живот у највећој метрополи је паралисан, све је затворено, маса радника остаје без посла.
Америчка метропола већ броји 450 мртвих који су били позитивни на нови вирус. Град је на присилној паузи, радници масовно губе посао, а обухватне помоћи Вашингтона нема. Највећа је борба за набављање респиратора.
Компанија Нецтар донира 5 милиона динара за набавку тестова за дијагностику COVID -19
АМЕРИКА У ХАОСУ: Трамп послао војску на улице, грађани одбијају послушност (ВИДЕО)
ДИРЕКТОР ФЕДЕРАЛНИХ РЕЗЕРВИ: Америка је већ у рецесији! (ВИДЕО)
На Тајмс скверу у Њујорку, којим се иначе готово не може проћи због гужве, сада скоро да нема људи. Око Бруклинског моста нема туриста. Луксузни бутици у Петој авенији су затворени, а позорнице на Бродвеју су замрачене. Три седмице након што је на Менхетну, централном делу Њујорка, потврђен први случај заразе, корона вирус је паралисао живот у највећој америчкој метрополи.
- То је страшно, али неопходно. Ризик је напросто превелик. Остаје нам да се навикнемо да радимо то што нам каже влада - каже једна пролазница.
Влада је донела одлуку да затвори све радње, продавнице и институције од јавног значаја које нису од есенцијалне животне важности. Фирме масовно дају отказе запосленима, законске заштите од отказа готово да нема, скраћено радно време не постоји. И ресторани, који се боре да опстану у кризи и продају храну која се носи кући, отказали су посао већини радника и избацили их на улицу.
- Имали смо 30 радника. Прошле недеље смо 90 посто запослених морали да отпустимо. То су људи који немају новца, нити других примања. Грозно, али то је реалност - каже једна власница ресторана..
САД бележе највећи број заражених корона-вирусом на свету. У суботу је бројка прешла стотину хиљада, само у Њујорку је умрло 450 људи. Амерички председник Доналд Трамп тумачи то обухватним тестирањем људи на корона-вирус у САД, за разлику од селективног тестирања које се спроводи у другим земљама.
Према последњим информацијама, четири хиљаде Американаца налази се у болницама, јер имају компликован ток болести. Свака три дана удвостручује се број инфицираних. Службе хитне помоћи и чекаонице у болницама су такође пуне. Испред болница су постављени шатори да пацијенти не морају да чекају напољу. Неки Њујорк већ називају „амерички Вухан“.
- Ми смо епицентар кризе - каже градоначелник Њујорка Бил де Блазио.
- Зато што смо епицентар и највећи град у САД, и што су све очи упрте у нас, потребна нам је хитна помоћ Вашингтона.
Већ данима се градоначелник Де Блазио и гувернер савезне државе Њујорк Ендрју Куомо надмећу у подизању узбуне како би добили више подршке од централних власти.
- Њујорк је попут канаринца који је залутао у рудник угља. Имамо највећи број и најбржи раст инфекција. Ово што се дешава у Њујорку, десиће се и у Калифорнији, савезној држави Вашингтон или Илиноју. То је само питање времена. Али, ми смо први - рекао је Куомо.
Брод америчке ратне морнарице на којем је болница, и који је широм света спашавао унесрећене, требало би да се почетком априла усидри у луци у Њујорку. Највећи конгресни центар у граду биће претворен у привремену болницу.
Гувернер жели да претрпаним болницама стави на располагање и студентске домове који су тренутно затворени. Потребно је 140.000 болничких кревета – а тренутно их има свега 53.000. Највећа је потреба за респираторима и креветима за интензивну негу пацијената.
- Људи имају акутне проблеме са дисањем. Потребни су им респиратори. Од тих апарата зависи хоће ли пацијент умрети или ће преживети - јасан је гувернер Куомо.
Додаје да је савезној држави Њујорк хитно потребно 40.000 апарата за вештачко дисање, а да болнице располажу са свега 3.000 таквих апарата. Неколико хиљада је у међувремену на путу за град. Али то није довољно. У неким болницама су по два пацијента прикључена на један апарат.
- Времена нема, додаје гувернер. Каже да би за две до три седмице пандемија могла да достигне врхунац и закључује: Стопа заразе расте брже него што смо очекивали. Много је више људи заражено него што смо мислили да ће бити. То није добра комбинација.