НОВА АФЕРА ПОТРЕСА НЕМАЧКУ УОЧИ ИЗБОРА: Никола Груевски на путу да помрси конце странци Ангеле Меркел
Посланик баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) Тобијас Цех морао је да врати мандат
Посланик Тобијас Цех напустио је Бундестаг јер је откривено да је узимао новац од македонске ВМРО и истовремено подржавао Николу Груевског, пише "Дојче веле". То је нова афера која тресе немачке Демохришћане, који су већ на удару јавности због различитих афера и неуспеха вакцинације у Немачкој.
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
СМРТ УЖИВО! Хеликоптер се распао у ПАРАМПАРЧАД - на небу Авганистана одиграла се права ДРАМА (ВИДЕО)
МИГРАНТСКА КРИЗА У САД СЕ ПРЕТВАРА У ПРАВИ КОШМАР: На хиљаде деце у притвору, имају нови план за мигранте
Македонске везе немачког посланика
Посланик баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) Тобијас Цех вратио је мандат након открића да је политички помагао бившег македонског премијера Николу Груевског и његову партију ВМРО, а истовремено из Скопља узимао новац за услуге своје ПР фирме.
То је нова бомба која прети да разори предност коју немачки Демохришћани имају у истраживањима јавног мњења пред савезне изборе у септембру. Откриће долази након велике афере због "посредничких" послова у набавци медицинских маски који су неким Цеховим колегама донели стотине хиљада евра усред разбуктале епидемије корона вируса.
Цех је у четвртак послао страначким друговима СМС у којем пише да враћа мандат посланика и престаје да обавља страначке функције "ради заштите своје породице и како би спречио штету по странку кроз могуће паушалне осуде унапред".
Но, како ствари стоје, Цех није баш ниоткуда решио да поднесе оставку. Репортерска екипа магазина Шпигел му је била за петама. У међувремену је објављено истраживање тог хамбуршког недељника према којем је фирма баварског политичара 2016. године добила "око педесет хиљада евра" на име ПР-услуга за ВМРО.
Говорио на митингу у Скопљу
Цех је у одговорима Шпигелу признао да је пружао услуге "стратешког саветовања" странци ВМРО, али да је ту делатност "у сваком тренутку стриктно одвајао" од посланичког мандата.
Но Цех је преко своје тадашње фирме (Сцалигер Strategy Цонсултинг) узео новац од ВМРО, а истовремено је као немачки посланик био активан у подршци бившем македонском премијеру. Цех је говорио на једном митингу у Скопљу.
- Моје даме и господо, ако гласате за ову странку, ако опет изаберете Николу Груевског, онда бирате пут будућности за Македонију! - рекао је са бине.
Као представник ЦСУ у Парламентарној скупштини Савета Европе, Цех се често виђао са Груевским. Постоји сумња да му је обезбедио састанке са водећим немачким политичарима, рецимо данашњим министром унутрашњих послова Хорстом Зехофером који је тада био шеф ЦСУ.
У то време је Груевски већ био дубоко у проблему – опозиција коју је предводио данашњи премијер Зоран Заев увелико је објављивала снимке разговора које су македонске службе незаконито прислушкивале. Јавила се и сумња да је власт упетљана у једно убиство. Цех тврди да за то није знао у време саветничког ангажмана за ВМРО. О свему је тобоже касније чуо из медија.
Груевски је у Северној Македонији у два одвојена процеса осуђен на укупно три и по године затвора, али се у одсуству настављају и друга суђења. Под чудним околностима, Груевски је 2018. побегао у Мађарску где ужива политички азил.
Ипак, посланицима Бундестага није забрањено да се баве и другим послом док им траје мандат, па чак ни да узимају новац од типова попут Груевског. Али је илегално или макар врло етички упитно кад настане утисак да узимају новац продајући свој политички утицај.
Сад је мало незгодно
- Сматрам да је са правне стране све чисто. Али политички овако не сме да се понаша - поручио је Цех страначким друговима из баварске ЦСУ.
Из данашње перспективе и у светлу "актуелне дебате", додао је Цех, те 2016. године не би прихватио тај посао са Македонцима.
А "актуелна дебата" је најтежа криза Демохришћана у последње две деценије. Већ седмицама је велика тема у Немачкој поткупљивост посланика Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) и њене баварске коалиционе сестре ЦСУ.
Откривено је да је посланик ЦСУ Георг Нислајн узео 660.000 евра за "посредовање" у продаји маски једне немачке фирме министарствима. Посао је био тежак 14 милиона евра, а тужилаштво основано сумња да га је Нислајн наместио користећи своје политичке везе. Посланик ЦДУ Николас Лебел је пак, посредујући између приватних фирми, на диловању маски зарадио 250.000 евра.
Мало је рећи да то није требало Демохришћанима у изборној години. Руководство странке одмах се оградило од пандемијских бизнисмена, наводећи да је недопустиво да се посланици богате на највећој кризи од Другог светског рата. ЦДУ је хитро донео кодекс понашања који су посланици потписали.
Али у овој странци су последњих месеци наређали афере и аферице. Један посланик је узимао акције америчке старт-ап фирме да је погура у Берлину. Двоје су наводно на платном списку Азербејџана. Министар здравља Јенс Шпан је усред локдауна био на вечери са десетак људи који су позвани да му донирају по 9.999 евра за кампању. Јер, донације од десет хиљада и више морају јавно да се објаве.
Проблем пред изборе
Уз траљав почетак вакцинације, празна обећања да ће брзи тестови на корону бити доступни на сваком кораку, и опште засићење народа вечним локдауном, ове корупционашке афере гурнуле су популарност Демохришћана ка амбису.
Пре само пар месеци Немци су листом подржавали пандемијску политику Ангеле Меркел и деловало је да су Демохришћани претплаћени на канцеларско место чак и пошто легендарна канцеларка оде у пензију. Пре само месец дана су у анкетама били на просечно 38 одсто подршке.
А онда су сурово кажњени у недељу (14.3.) на покрајинским изборима на југозападу земље, где су доживели историјски пораз. Најновија анкета коју је објавио Шпигел даје Демохришћанима свега 29 одсто подршке, следе Зелени (21), Социјалдемократе (17), Алтернатива за Немачку (11), Либерали (9) и Левица (8).
Није незамислив сценарио да Демохришћанима у пандемијском метежу измакне власт тако што би Зелени и Социјалдмократе против њих направили коалицију, или са Либералима или са Левицом. Посебно што конзервативце тек чека обарање руку шефа ЦДУ Армина Лашета и шефа ЦСУ Маркуса Зедера јер обојица желе у Канцелрамт.
Знајући то, није чудо да је млади посланик Тобијас Цех одлучио да сместа напусти парламент и покуша да се искобеља из македонске афере. У странци кажу да је Цех тражио да етички одбор ЦСУ испита његово деловање и поздрављају што је још и пре исхода тог испитивања поднео оставку.
А сада – трава
Цех је велика нада Горње Баварске. За трговца је изучио у филијали супермаркета Едеке, али није дуго био продавац већ је осам година био војник на уговору у инжењерским јединицама Бундесвера. Први пут је постао посланик у Бундестагу још 2013, са само 32 године.
Ни сада неће дангубити. Према писању Шпигела, Цех се дао у посао са канабисом. Од септембра 2019. је шеф фирме PharmCann у Немачкој. Шеф надзорног одбора у тој фирми је Златко Кесковски, некадашњи други човек македонске тајне службе УБК, који у Северној Македонији има дозволу за узгој канабиса. На плантажи која је отворена прошле јесени у близини Скопља планиран је принос од 15,5 тона канабиса годишње.
Цех каже да је циљ фирме да се производ извози у Немачку. Али, наглашава, само у медицинске сврхе.