НОВА ПРЕДВИЂАЊА СТРУЧЊАКА: Да ли ће астероид ударити у Земљу и хоће ли настати ТОТАЛНИ ХАОС?!
Нова упозорења...
Светски лидери о овоме намерно ћуте, плашећи се да ће светом харати хаос уз милионе мртвих. Последњи велики удар метеора у Земљу био је пре четири године, кад је мали астероид улетео у Земљину атмосферу над Русијом и повредио 1.200 људи.
Пре два месеца је интернетом кружила прича да ће наводно велики астероид удариће Земљу 23. јуна. Мета је требало да буде Порторико, а аутор је тврдио да за све знају и власти које намерно ћуте о томе и да ће светом харати хаос уз милионе мртвих. Најављени термин овог удара астероида је прошао и сви смо живи и здрави, но то не значи да немамо због чега страховати у будућности.
Спасене близнакиње са спојеним главама: Операција у Филаделфији протекла успешно! (ВИДЕО)
Како време пролази, све је већа вероватноћа да ће астероид ударити у Земљу, тврде стручњаци.
Последњи велики удар метеора у Земљу био је пре четири године, кад је мали астероид улетео у Земљину атмосферу над средишњом Русијом брзином од око 18 км/с (64.800 км/х). Експлодирао је изнад Чељабинска, а повредио је око 1.200 људи.
Професор Алан Фитзсимонс са Универзитета у Белфасту каже да знамо за отприлике 90 одсто астероида који би могли да погоде Земљу, али да би их могло бити на милионе који би се могли провући и проузроковати праве катастрофе ударом у Земљу.
Своја упозорења је изнео уочи Дана астероида који се обележава 30. јуна.
– Астероиди у близини наше планете откривају се свакодневно и углавном су безопасни. Иако смо добри у проналаску астероида, то нам неће помоћи ако не будемо спремни да делујемо – рекао је Фитзсимонс мислећи на ударе попут Чељабинска или Тунгуске који би нас ухватили изненада.
Наравно, све под будним оком прати НАСА, а др. Џозеф Нат из центра Годард Спејс истакнуо је како је Земља релативно неприпремљена на удар астероида. Иако су ретки, опасни астероиди и друго свемирско камење отприлике долазе у размацима од 50 до 60 милиона година.
– Историја би могла да се понови, морамо бити опрезни. Ипак, мислим да је време на нашој страни, учинили смо огроман напредак у нашем научном истраживању и имамо чудесну технологију на располагању. Ово би могла бити случајна игра, могло би се догодити да нешто падне сутра или прексутра – закључио је Фитзсимонс.
Тешко је пронаћи све потенцијално опасне астероиде
Праћење и откривање астероида је посебно захтеван посао јер они рефлектирају само 10 до 15 одсто сунчеве светлости и телескопи са Земље имају тежак задатак пронаћи све потенцијално опасне астероиде у пространствима свемира.
Како би уочили потенцијални објекат, снимају низ фотографија истог подручја у размацима од неколико минута и траже помаке који би указали да се ради о астеродима.
Тако НАСА зна за више од 730.000 астероида у свемиру, а њих само 16.000 су у близини Земље и од тога их је 1.784 потенцијално опасних. На страницама НАСА-е тако сви могу пратити и који ће нам се астероиди и колико приближити у блиској будућности.