ХАРА СМРТОНОСНА ИНФЕКЦИЈА Шири се рекордном брзином, стручњаци збуњени!
Смртни случајеви нису ректи ни код млађе популације.
Стручњаци упозоравају да се ретка, али опасна бактеријска инфекција шири рекордном брзином у Јапану, а званичници се боре да идентификују узрок.
УМРО ПОЗНАТИ ПОЛИТИЧАР: Борио се са канцером дуже од годину дана, његов брат боловао од исте болести
Због саобраћајне несреће ОСТАЛА БЕЗ ЧЕЛА! ОВА НАВИКА током вожње је замало КОШТАЛА ЖИВОТА! (ФОТО)
ХАОС У БЕЧУ! Демостранти узвикивали "Ви сте убице" па напали аутомобил из дипломатске пратње!
Очекује се да ће број случајева у 2024. години премашити прошлогодишње рекордне бројке, док расте забринутост да ће најоштрији и потенцијално смртоносни облик стрептококне болести групе А – синдром стрептококног токсичног шока (STSS) – наставити да се шири, након што су присуства високо вирулентних и заразних сојева потврђени у Јапану.
„Још увек постоји много непознатих фактора у вези са механизмима иза фулминантних (тешких и изненадних) облика стрептокока, а ми нисмо у фази у којој можемо да их објаснимо“, навео је Национални институт за инфективне болести (НИИД).
Привремене бројке које је објавио НИИД забележиле су 941 случај STSS пријављен прошле године. У прва два месеца 2024. већ је забележено 378 случајева, а инфекције су идентификоване у свим осим у две од 47 јапанских префектура.
Док се сматра да су старији људи под већим ризиком, сој групе А доводи до више смртних случајева међу пацијентима млађим од 50 година, према НИИД-у.
Од 65 особа млађих од 50 година којима је дијагностикован STSS између јула и децембра 2023. године, умрла је око трећина, или 21, објавио је лист "Асахи Шимбун".
Већина случајева STSS је узрокована бактеријом која се зове „streptococcus pyogenes“. Познатија као стрептокока А – може да изазове упалу грла, углавном код деце, и многи људи је имају а да то не знају и не разболе се.
Али веома заразне бактерије које изазивају инфекцију могу, у неким случајевима, да изазову озбиљне болести, здравствене компликације и смрт, посебно код одраслих старијих од 30 година. Око 30% случајева STSS је фатално.
Старији људи могу искусити симптоме сличне прехлади, али у ретким случајевима, симптоми се могу погоршати и укључити упалу грла, тонзилитис, упалу плућа и менингитис. У најтежим случајевима може доћи до отказивања органа и некрозе.
Неки стручњаци верују да је брз пораст случајева прошле године повезан са укидањем ограничења наметнутих током пандемије корона вируса.
У мају 2023, влада је смањила статус заразе ковид-19 са друге класе – која укључује туберкулозу и САРС – на класу пет, стављајући га у ранг са сезонским грипом. Промена је значила да локалне власти више нису могле да наређују зараженим људима да се држе даље од посла или да препоручују хоспитализацију.
Извор: Србија Данас/Блиц