НОВА ТЕОРИЈА НА ПОМОЛУ? Кинези тврде да су увезли вирус - корона уопште НИЈЕ КРЕНУЛА из Вухана!
Кинези верују да је корона у Вухан ушла преко замрзнуте хране из САД додатно пооштрили контроле.
Кина већ месецима покушава у потпуности да елиминише нови корона вирус, након што је успела да примири прву експлозију опасне болести. Међутим, спорадични кластери се и даље јављају упркос томе што ова земља има најстрожије контроле граница и мере карантина.
НАЈЈАЧА ЕВРОПСКА ДРЖАВА УВОДИ РИГОРОЗНИЈЕ МЕРЕ НЕГО У МАРТУ! Све иде под катанац, излазак само уз посебну дозволу
ПОРОДИЧНО ПРОКЛЕТСТВО Наследница (19) једне од најпознатијих породица на свету УМРЛА У СВОМ ДОМУ, а то је само наставак низа трагедија који их прати
ЦРНИ БИЛАНС У АУСТРИЈИ: Највећи број од почетка пандемије, 7.063 новозаражених и 85 умрлих
Осим што верују да им вирус доносе странци, кинески званичници су уверени да им вирус стиже и кроз паковања смрзнуте робе коју увозе из иностранства. Ова теорија се знатно коси са саопштењима међународних здравствених организација. Светска здравствена организација (СЗО) каже да је веома, тачније, готово никаква могућност да неко добије ковид-19 преко хране или паковања хране. Амерички Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) да ризик постоји, али да је веома мали.
Обе организације кажу да нема доказа да за такву трансмисију вируса. Међутим, Кина тврди да је доказала да је могуће заразити се ковидом преко паковања хране и сада на све могуће начине покушава да то спречи.
- Све је више доказа да замрзнуто месо и морска храна могу да донесу вирус из земаља који горе од короне поново у Кину - тврди Ву Зињоу, главни епидемиолог кинеског ЦДЦ-а.
У протеклих пет месеци, Кина је пронашла трагове корона вируса на паковањима смрзнуте хране од више различитих увозника - на паковањима шкампи из Еквадора, лигњи из Русије, рибе из Норвешке и Индонезије, као и на паковањима говедина и пилећих крилаца из Бразила.
Експерти кажу да кинески тестови можда детектују генетске фрагменте мртвог вируса који више није инфективан.
Међутим прошлог месеца када је поново корона кренула да букти у граду Кингдао, кинески ЦДЦ је саопштио да је пронашао и изоловао жив корона вирус на пакаовању увезене смрзнуте рибе. То откриће, прво у свету, показало је да контакт са "контаминираним паковањем" може да доведе до заражавања.
Појачана контрола
ЦДЦ је потом издао саопштење у ком нису, пак, изнети одговори на многа питања. Званичници Кингдаоа рекли су да је зараза кренула од два лучка радника који су позитивни, али ЦДЦ није навео да ли су се радници заразили преко паковања хране или на неки други начин.
Џин Донгјан, виролог на Универзитету у Хонгконгу, каже да за то постоји могућност, али да ЦДЦ није пружио чврсте доказе о таквој врсти преноса вируса. Он је рекао да су радници могли да се заразе било где и да потом они контаминирају паковања хране.
Он је рекао да фали информација о генетском коду вируса који је изузет од радника у луци, али и од радника који су паковали храну у земљи из које је храна увезена.
- Сваки вирус има свој "печат". Уколико се он поклапа то можемо назвати доказима - рекао је Донгјан.
Ипак, званичници Кингдаоа су наредили строжију контролу и захтевају да сваки комад увезене робе буде тестиран. Радници који истоварују и преносе увезену робу морају да се тестирају на сваких три до пет дана.
Немачка говедина задала главобоље
Ове недеље, Кинези су додатно пооштрили процедуре, пошто је радник компаније која се бави дистрибуцијом замрзнуте хране у граду Тиањин, тестиран позитивно на корона вирус.
Ова инфекција је откривена након што су власти установиле да је део товара свињетине из Немачке, која је увезен преко Тиањина, има трагове корона вируса. Вирус је откривен приликом тестирања у другој кинеској провинцији. Истовремено је установљено да је заражен и возач камиона који је превозио спорни товар. Прошлог понедељка кинеска влада је саопштила да сва увезена роба мора бити дезинфикована пре него што се пусти у промет.
Ово значи да ће бити дезинфиковани и садржај као и само паковање, али и возила која се користе за превоз те робе.
- Озбиљно ћемо спровести превентивну дезинфекцију увозене смрзнуте хране у улазним лукама и ојачати међуагенцијску сарадњу како бисмо зауставили увоз Covid-19 кроз прехрамбене производе - рекао је Би Кекин, виши званичник задужен за безбедност хране у Управи царина.
Као да саме мере нису довољне, Кина је у четвртак одлучила да заустави увоз од 99 компанија из 20 земаља где су радници добили позитиван налаз на корона вирус. Истовремено, радници на царини широм Кине све више врше тестирања увезене хране, поготово смрзнутих морских плодова. Од четвртка су тестирали више од 870.000 узорака, а на 13 су пронашли вирус.
Компаније чији су производи контаминирани вирусом имају забрану извоза у Кину у периоду од једне до четири недеље. До сада је осам компанија добило забрану да извози у Кину.
За све им је крив увоз
Кина је почела да "чешља" сву увезену робу након што је вирус букнуо на највећем тржишту у Пекингу током јуна. Пре тога Пекинг није имао ниједан случај локалног преноса заразе 56 дана. Ву, главни епидемиолог ЦДЦ-а тврди да је вирус донесен на продајно место или преко смрзнуте хране или преко заражене особе, али истрагом би требало да се установи како је тачно вирус ушао.
Четири месеца касније Ву је сигуран у то да је зараза поново букнула због контаминиране смрзнуте хране.
- Пекинг је први у свету установио да замрзнута храна може да изазове нови кластер ковида - рекао је Ву ове недеље, али није образложио како је дошао до овог закључка. Његову тврдњу подржали су и други кинески стручњаци.
У студији која је прошлог месеца објављена у Натионал Сциенце review, магазину који води кинеска Академија наука а у којој раде експерти из ЦДЦ-а у Пекингу, наведено је да нова зараза у Пекингу кренула баш од смрзнуте хране.
Џин, виролог из Универзитета у Хонгконгу и даље је скептичан.
- То је непоткрепљена студија из које се ништа не може закључити - сматра Џин.
Пандемија није кренула из Вухана?
С друге стране, здравствени званичници и државни медији све више подржавају и гурају теорију да зараза стиже преко замрзнуте хране. Све је отишло толико далеко да неки тврде да је тако зараза први пут букнула у Вухану у децембру прошле године, што су Џин и неки други стручњаци одбацили као немогуће.
Претходно су поједини медији али и званичници кренули да тврде да корона вирус није потекао из Кине, већ из Америке и да је то учињено како би цео свет Кину оптуживао да је крива за пандемију. И док све више расте забринутост због заражене смрзнуте хране, грађани на друштвеним медијима позивају на потпуну обуставу увоза тих произода. Ипак, кинески ЦДЦ тврди да је ризик по крајњег потрошача веома мали.
Кинески стручњаци су потом рекли да би забрана увоза довела до дестабилизације тржишта, с обзиром на то да Кина има невероватну потражњу за замрзнутим добрима. Током 2019. године увезли су више од 4,8 милиона тона меса и 6,2 милиона тона морских плодова. Како би се стабилизовало тржиште и задовољила потражња, у првих шест месеци ове године увезено је чак 4,7 милиона тона месеца.
Да ли је могуће заразити се преко контаминираног паковања хране?
Научници су више пута доказали да се корона вирус најчешће преноси са особе на особу, и то капљично, када заражени кија, кашље или говори. И док је теоретски могуће заразити се преко контаминираног паковања хране, научници кажу да за то мора да се поклопи низ догађаја. За почетак, заражени радник требало би да контаминира храну или њено паковање са "великом количином вируса", односно да директно кашље, кија или пљује по паковању а да притом не носи маску.
Потом, вирус треба да претрпи дуго путовање од места производње и паковања и да остане активан у тренутку истовара. Потом би радник који ради на истовару робе требало да дотакне заражено паковање, а потом да себе додирне по очима, устима или носу како би вирус унео у себе. Дакле, шансе су заиста веома мале.
Претходна истраживања су показала да корона вирус може да преживи од неколико сати до недеља, у зависности од услова којима је изложен, који укључују спољну температуру, влагу и површину на којој се налази.
Једна студија је доказала да вирус може да преживи 72 сата на пластици и површинама од нерђајућег челика, на собној температури, а друга доказује да у таквим условима вирус може да живи и до шест дана.
Вирус може да преживи још и више на хладном и воема сувом месту и да преживи и екстремно ниске температуре.
- Уопштено, корона вирус остаје стабилан у замрзнутом стању, а истраживања показују да на температури од -20 степени Целзијуса може да живи и до две године - саопштили су из СЗО.
Студија магазина Ланцет показује да вирус може да преживи и до две недеље и дуже на температури од 4 степена Целзијуса (температура у фрижидеру).
Како се заштитити?
Инфектолог Дејл Фишер са Универзитета у Сингапуру истражују колико би корона вирус дуго могао да преживи на месу и риби која се држи у фрижидеру и замрзивачу. Његово истраживање би требало да помогне да се спречи даље ширење заразе на овај начин.
Он каже да би радници на оба краја (и који спремају за извоз и који раде се робом приликом увоза), требало да одржавају строгу хигијену тако што ће редовно прати руке и чистити своје радне површине.
Фишер сматра да крајњи потрошачи нису угрожени и да не могу тако лако да добију вирус са паковања хране која се складиште у фрижитеру и замрзивачима јер се вирус "растреса и слаби" са сваким померањем и пипкањем.
- Само размислите колико пута се то догоди. Од спремња за утовар, утовара, истовара, препакивања, транспорта, па све до доласка у ваш дом - објашњава Фишер.
Он је рекао да у земљама где има велики број оболелих нико не би ни приметио да се радник који руководи са замрзнутом храном заразио, већ да је то веома очигледно само у земљама где је веома мали број заражених или нема оболелих уопште.
Ипак, да је могућност заразе на овај начин реална можда најбоље илуструје случај са Новог Зеланда, који је крајем августа забележио 100 дана без локалне трансмисије. Међутим, тада се заразио један радник који је радио на препакивању замрзнуте робе...
Фишер каже да је могуће да се на овај начин пренесе, али сматра да је могућност веома мала и тешко уочлијива, те да стога не би требало бранити увоз и извоз.
- Треба деловати превентивно и водити рачуна о хигијени и испоштовати све протоколе како уопште корона не би дошла у контакт са храном или паковањем - закључује Фишер.