Нови напад на Трампа! Ухапшена три припадника тајне службе
Очигледно је да су били спремни на све.
Амерички правосудни органи оптужили су данас тројицу држављана Ирана да су, у сарадњи с Техераном, електронски подривали предизборну кампању републиканског кандидата Доналда Трампа.
Ове информације објавиле су америчке власти, наглашавајући да су оптужени ангажовани од стране иранске идеолошке војске и тајне службе, Чувара револуције.
Намера подкопавања кампање
Министар правосуђа Мерик Гарланд изјавио је да су оптужени јасно изразили намеру да дестабилизују Трампову кампању за изборе 2024. године. Тужиоци су потврдили да су чланови Иранске револуционарне гарде спровели операцију "хаковања и цурења информација" са циљем подкопавања кандидатуре.
Хакерски напади на Трампову кампању
Претходних недеља, амерички званичници изјавили су да су ирански хакери покушали да поделе украдени материјал из Трампове кампање са особама из кампање Џоа Бајдена пре него што је Бајден повукао своју кандидатуру. Оптужени су теретили у 18 тачака, укључујући проневеру, крађу идентитета и материјалну подршку "страној терористичкој организацији".
Потврда хакерских напада
У августу је из Трамповог изборног штаба објављено да су њихови интерни подаци хаковани, док су ирански званичници негирали било какву умешаност. ФБИ је касније потврдио да је Иран одговоран за упад у Трампову кампању, упозоравајући да Техеран покушава да подстакне раздор и дестабилизује поверење у америчке демократске институције.
Агресивнија иранска активност
Америчке обавештајне агенције приметиле су "све агресивнију иранску активност" током предизборног периода. Извори су изнели да је међу документима које је Иран добио из Трамповог штаба био и досије о Џеј Ди Вансу, Трамповом кандидату за потпредседника. Ови документи су послати водећим америчким медијским кућама, али нису објављени до четвртка.
Забрана и објављивање докумената
Новинар Кен Клипенстајн, који је претходно радио за истраживачки медиј Интерцепт, објавио је материјал о Вансу на свом блогу. Иако је неки корисник под именом "Роберт" дао тај досије, Клипенстајн је касније забрањен на мрежи због кршења правила о откривању личних података. Ипак, документи које је објавио остали су доступни на платформи Субстацк.