НОВИ ПРЕДСЕДНИК СЛОВАЧКЕ ПОЛОЖИО ЗАКЛЕТВУ: Петер Пелегрини се обратио нацији моћном поруком
Петер Пелегрини (48) положио је данас заклетву као председник Словачке на церемонији одржаној уз појачану безбедност после покушаја атентата на његовог блиског савезника, популистичког словачког премијера Роберта Фица пре месец дана.
На специјалној седници Парламента одржаној у седишту Словачке филхармоније Пелегрини је у говору позвао на национално јединство. "Ми смо једна нација, једно друштво, једна Словачка", рекао је он.
Он је шести председник Словачке од када је стекла независност после распада Чехословачке 1993. године.
Пелегрини (48) победио је прозападног каријерног дипломату Ивана Корчока у другом кругу председничких избора 6. априла. Његова победа учврстила је власт премијера Фица, пошто су он и његови савезници добили контролу над стратешким функцијама у земљи.
Пелегрини је наследио Зузану Чапутову, прву жену на месту шефа државе, која је чврсто подржавала суседну Украјину у борби против руске инвазије. Она се није кандидовала за други мандат на том углавном церемонијалном месту.
Фицо није данас био на свечаности пошто се опоравља од рањавања 15. маја у месту Хандлова где је поздрављао присталице. Нападач је ухапшен.
Фицова левичарска партија Смер победила је на парламентарним изборима 30. септембра прошле године на проруској и антиамеричкој платформи.
Пелегрини који је за снажну улогу државе предводио је левичарску партију Глас која је била трећа на парламентарним изборима, и придружила се владајућој коалицији са Фицом и ултранационалистичком Словачком националном странком.
Критичари страхују да ће Словачка под Фицом одустати од прозападног курса и следити правац Мађарске под попуплистичким премијером Виктором Орбаном.
Нова влада одмах је прекинула сву испоруку оружја Украјини. Хиљаде људи су више пута протестовале широм Словачке због Фицове проруске политике и планова да измени кривични закон и преузме контроу над јавним медијима.
Пелегрини који је постао председник Парламента после избора није никад доводио у питање Фицову политику.
Председник Словачке, земље од 5,4 милиона становника, бира премијера после парламентарних избора, прима заклетве нове владе и именује судије Уставног суда. Председник може да улаже вето на законе, мада Парламент може да поништи вето са простом већином, и подноси их на процену Уставном суду. Шеф државе такође има прва да помилује осуђенике.
Влада предвођена премијером има највише извршних овлашћења.
Србија Данас/Агенције