НОВИ ПРОБЛЕМИ НА КАВКАЗУ! Азербајџан и Јерменија због кршења примирја не могу разменити тела погинулих војника
Две земље пристале су на прекид ватре од суботе у подне како би размениле заробљенике и погинуле војнике, али се међусобно оптужују за кршење примирја.
Јерменија и Азербајџан нису успели разменити тела војника убијених у сукобима око Нагорно-Карабаха због кршења примирја за које се две стране међусобно оптужују.
ТО САМО МОЖЕ ТРАМП: Председник Америке планирао да уради нешто сулудо након изласка из болнице
ШПАНИЈА ГОРИ: Корона узима маха, још две покрајине уводе ригорозне мере (ВИДЕО)
ДРАМА У ЧЕЧЕНИЈИ: Терористи отворили ватру на специјалне јединице, уследио ЈЕЗИВ ОДГОВОР (ВИДЕО)
Прекид ватре успостављен је након маратонских преговора у Москви. Преговори у Москви први су дипломатски контакт Јерменије и Азербајџана од почетка борби 27. септембра у којима су погинуле стотине људи.
Енклава Нагорно-Карабах међународно је призната као територија Азербајџана, али је насељена и њоме управљају етнички Арменци.
Тврдње двеју земаља не могу се независно проверити
Гласноговорник арменских снага написао је на Facebooku да је Азербајџан напао насеља у тој регији у недјељу, док се Арменија придржавала примирја.
Азербајџан је оптужио Ереван за гранатирање села и градова. Страдало је деветеро цивила, а десеци су озлијеђени, укључујући здравственог дјелатника који је тешко озлијеђен док је трагао за жртвама.
Азербајџан је такође оптужио Јерменију за неуспешни ракетни напад на хидроелектрану Азери у Мингачевиру. Јерменске снаге у Карабаху одбацују оптужбе.
Обновљене борбе у десетљећима дугом сукобу побудиле су страх да ће се у рат укључити Турска, блиски савезник Азербајџана, те Русија, која има обрамбени пакт с Јерменијом.
Због сукоба се све више доводи у питање сигурност плиновода којима се нафта и плин из Азербајџана допремају у Еуропу.
Ово су најгори сукоби две земље од рата који је трајао од 1991. до 1994. и у којему је убијено око 30.000 људи. Рат је окончан примирјем које се често кршило.