О ОВОМЕ СЕ ДО САДА ЋУТАЛО: Коначно откривена архива КГБ о нуклеарној катастрофи у Чернобиљу (ВИДЕО)
Највећа нуклеарна катастрофа на свету.
Совјетски Савез је знао да је нуклеарна електрана Чернобиљ у садашњој Украјини опасна и заташкао ванредну ситуацију пре експлозије реактора 1986. године, саопштиле су украјинске власти откривајући архиве поводом 35. годишњице катастрофе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/26/untitled_design_43.png?itok=SiZL8taC)
Тражите нову пролећну обућу? Deichmann вам нуди и до 50% попуста на сезонске моделе топ брендова!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2016/03/06/migranti_0.jpg?itok=bvANvEsO)
ЈЕЗИВА НЕСРЕЋА НА СРЕДОЗЕМНОМ МОРУ: Утопило се 17 особа код Канарских острва
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/26/1_12.jpg?itok=ss2tq1tB)
СПРЕМА СЕ ФАНТАСТИЧАН ПРОЈЕКАТ: Естонија и Финска копају тунел између Талина и Хелсинкија
После неуспелих испитивања четвртог реактора у нуклеарној електрани, на подручју тадашњег Совјетског Савеза, облаци радиоактивног материјала из Чернобиља проширили су се у Европу у највећој нуклеарној катастрофи на свету.
Архива показује да је зрачења било и 1982. године, што је потом прикривено "мерама за спречавање панике и провокативних гласина", наводи се у извештају тадашње тајне службе КГБ, објавила је у понедељак украјинска тајна служба СБУ.
Додаје да је у нуклеарној електрани било одвојених "хитних случајева" и 1984. године.
Тако је "1983. године совјетско руководство у Москви обавештено да је нуклеарна електрана Чернобиљ једна од најопаснијих у Совјетском Савезу због недостатка сигурносне опреме", наводи СБУ.
Када је француски новинар сакупљао узорке воде и тла са подручја Чернобиља након несреће 1987. године, КГБ је у специјалној операцији заменио те узорке другим, рекао је СБУ позивајући се на други извештај који је такође израдио КГБ. Без обзира на Чернобиљ, нуклеарна енергија је други најважнији извор ниско-угљеничне енергије.
Одмах након експлозије, акутним зрачењем убијен је 31 радник и ватрогасац. Хиљаде људи више је подлегло болестима као што је рак изазван зрачењем, иако је укупан број смртних случајева и жртава дуготрајних болести повезаних са зрачењем предмет расправе.
НВО Греенпеаце је 2006. проценила да је у несрећи погинуло 100.000 људи.
Нуклеарна електрана у Чернобиљу наставила је да производи електричну енергију до децембра 2000. године, када је њен последњи реактор искључен под притиском Запада.
Влада данашње Украјине упозорава да су совјетске власти спровеле истрагу нестручно и прикриле истину. Налог за евакуацију читавог подручја издат је само 36 сати након несреће.
- 35. годишњица чернобиљске трагедије подсећа на то како су дезинформације за које је држава одговорна, какве су биле у тоталитарном совјетском режиму, проузроковале највећу катастрофу човечанства изазвану човековим поступцима - саопштило је Министарство спољних послова.