Обележавање 75. годишњице почетка Нирнбершких процеса: Без суђења у Нирнбергу НЕ БИ БИЛО ни суда у Хагу!
У Немачкој је јуче обележена 75. годишњица почетка Нирнбершких процеса на којима се судило челницима тзв. Трећег рајха, а немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер истакао је значај тог догађаја за светску историју.
- Суђење водећим ратним злочинцима у Нирнбергу је представљало револуцију. Овај процес је исписао не само правну, него и светску историју", рекао је немачки председник.
ГРЧКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА УПУТИЛА САУЧЕШЋЕ: Целу деценију је као веома способан поглавар водио свету српску Цркву
КОЛАПС У БРАЗИЛУ: Трећа земља у свету са више од 6 милиона заражених!
НАПАДАЧ И ДАЉЕ НА СЛОБОДИ: Више људи повређено у пуцњави у Висконсину (ВИДЕО)
Он је додао да су Нирнбершки процеси важни за каснији приступ међународном праву.
- Међународно право је до отварања ових процеса пре 75 година било питање држава, а не појединаца. Баз суђења у Нирнбергу не би било Међународног суда у Хагу - рекао је Штајнмајер.
Додао је да је Међународни кривични суд у Хагу последњих година био мета критика.
- САД, које су у великој мери допринеле раду Нирнбершких процеса, у последње време су активно радиле против Хашког трибунала - рекао је немачки председник.
Обележавање у Нирнбергу се због пандемије корона вируса одвија преко интернета, а скупу би преко видео-линка требало да се обратити и један од главних тадашњих тужитеља Бенџамин Ференц, као и министри спољних послова земаља победница Другог светског рата.
У згради суда у Нирнбергу, која је изабрана између осталог и због тога што је била једна од ретких зграда суда у Немачкој која је остала нетакнута током рата, 20. новембра 1945. започели су процеси главним оптуженицима за ратне злочине почињене у време Трећег рајха.
Оптуженим немачким национал-социјалистима судило се по четири тачке оптужнице: за ратне злочине, злочине против човечности, подстицање агресије и подстицање или учешће у злочинима против мира.
Након годину дана суђења, судско веће, сачињено од правника из четири победничке силе из Другог светског рата, САД, Совјетског Савеза, Велике Британије и Француске, изрекло је нацистичким челницима 12 смртних пресуда, седам затворских казни и три ослобађајуће пресуде.