Од града остао само пепео и гареж: Црни биланс жртава пожара у Лос Анђелесу расте - ватра се и даље неконтролисано шири, ветрови поново јачају (ФОТО/ВИДЕО)
Број погинулих у шумским пожарима који бесне у области Лос Анђелеса порастао је у недељу касно увече на најмање 24 , а званичници су забринути да ће трагачи са псима пронаћи још тела у насељима која су изгорела.
Ужарени пламен наставља да пустоши државу на западној обали Калифорније док је највиша америчка званичница за ванредне ситуације упозорио да би појачани ветрови могли представљати нове претње у наредним данима.
- Ветрови потенцијално постају јачи и опасни - рекла је Дијен Крисвел, администраторка Федералне агенције за управљање ванредним ситуацијама (ФЕМА), за CNN. "Никад не знаш којим путем иду".
Локални званичници су изразили бојазан да би, како се пожари шире, могли да угрозе насељенија подручја и угрозе неке од кључних градских знаменитости, укључујући Музеј Џеј Пола Гетија, у коме се налазе позната уметничка дела, и Универзитет Калифорнија у Лос Анђелесу, један од најбољих јавних универзитета у САД.
Сенатор из Калифорније Адам Шиф рекао је за CNN да му вожња кроз разорене заједнице "сломила срце" и да га је "искрено подсетила на посету ратним зонама. Има читавих квартова којих више нема. Ово раније нисмо видели".
Гувернер Калифорније Гавин Њусом рекао је за НБЦ да би ови шумски пожари могли да буду најгора природна катастрофа у историји САД, "у смислу само трошкова повезаних са њима, у смислу размера и обима".
Према прелиминарној процени компаније AccuWeather, штета и економски губици су до сада између 135 и 150 милијарди долара. Штета је тако велика делом зато што је велики део стамбених објеката који су изгорели до темеља међу најскупљим у земљи.
Њусом је позвао на независну ревизију о томе како су пожари беснели, док су се ватрогасци повремено суочавали са недостатком воде за борбу против ватрене стихије који су се брзо ширили изван контроле.
Гувернер је рекао да поставља иста питања "која су људи на улицама постављали, вичући: 'Шта се дођавола догодило? Шта се десило са водоводним системом?'"
Њусом је рекао да жели да зна да ли је водоснабдевање једноставно преоптерећен, "или су ветрови брзине 99 миља на сат (160 км/х) били одлучујући и заиста није било начина за борбу са ватром која би могла да има неки значај".
- Сви желимо да знамо те одговоре, а ја једноставно не желим да чекам јер ме људи питају. Желим да знам те чињенице - рекао је он. "Желим да буду објективно опредељени и нека жетони падну где год могу. Овде се не ради о упирању прстом".
Њусом је у петак наредио државним званичницима да утврде зашто резервоар од 440 милиона литара није у функцији и зашто су неки хидранти пресушили.
Ватрогасци су се у суботу ужурбано борили да се нађу испред највећег и најразорнијег пожара који је горео у Лос Анђелесу док је мењао правце и нарастао покривши око 400 хектара. Предвиђа се да ће ветрови Санта Ане који су подстакли пожаре поново почети да дувају.
- Морамо да будемо агресивни тамо - рекао је шеф операција Калифорнијског одељења за шумарство и заштиту од пожара (КалФајер) Кристијан Лиц новинарима на суботњем брифингу.
Национална метеоролошка служба објавила је прогнозу да ће се ветрови појачати од суботе увече до недеље ујутру у тој области и поново од понедељка до уторка ујутру, са одрживом брзином ветра до 48 километара на час и ударима до 112 километара на час.
Четири активна пожара у региону Лос Анђелеса спалила су више од 16.000 хектара, а пламен је уништио више од 12.000 објеката. Око 150.000 људи добило је наређење да се евакуише из својих домова, а 700 људи се склонило у девет склоништа. Узроци сва четири пожара се истражују.
Званичници су рекли да су два пожара 90- и 76 одсто обуздана, а друга два само 11- и 15 одсто. Пожар Палисејдс, највећи је и само 11 одсто стављен под контролу, прети да пређе преко великог међудржавног аутопута Интерстеј 405, у гушће насељено подручје.
Џим Хадсон, командант инцидента у КалФајеру, рекао је новинарима да ватрогасци имају три приоритета: "Живот, ваша имовина и стална контрола" кретања пламена.
Ватрогасне екипе из Калифорније и девет других држава део су одговора који укључује 1.354 ватрогасна возила, 84 авиона и више од 14.000 људи, укључујући новопридошле ватрогасце из Мексика.
Извор: Глас Америке