ОД ЈУНА ВЕЛИКА ПРОМЕНА! Сви грађани постају годину, две млађи - ево о чему се ради
У Јужној Кореји се сматра да је тек рођена беба стара годину дана, а сваког 1. јануара додаје се још једна година.
У Јужној Кореји је управо усвојен закон којим се одбацује традиционални начин рачунања година особе у корист међународног стандарда. Због те ће промене свим грађанима с личних докумената бити скинута година или две, пише Гуардиан.
Наиме, у Јужној Кореји се сматра да је тек рођена беба стара годину дана, а сваког 1. јануара додаје се још једна година. На тај је начин исказана старост и на личним документима. Постоји и засебни систем због регулисања војне обвезе или рачунања легалне доби за конзумирање алкохола и цигарета, при чему се рачуна да тек рођено дете има нула година, а једна година се додаје 1. јануара.
Међутим од раних 60-их, Јужна Кореја је у медицинским и правним документима почела да користи међународну норму рачунања старости од нуле при рођењу и додавањем по једне године на сваки рођендан. Збуњујући начин рачунања нестаће с јуном 2023. - барем на службеним документима - кад на снагу ступи закон према којем треба користити само међународни начин рачунања.
Имате добру идеју, али не знате како да је реализујете? Уз штедњу до остварења жеља и планова
РУСИЈА У ПЛАМЕНУ! Објављени драматични снимци ватрене стихије - код Москве одјекивале и ЕКСПЛОЗИЈЕ?! (ВИДЕО)
"ПОСТИГЛИ СМО КОМПРОМИС" Пао договор Русије и Америке - хитно се огласио Путин
- Сврха ове промене је смањење непотребних социо-економских трошкова јер правни и друштвени спорови, као и збрка и даље постоје због различитих начина рачунања доби - рекао је Јо Санг-бум из владајуће странке Моћ народа у парламенту.
Јеонг Да-еун, 29-годишња канцеларијска службеница, срећна је због промене и каже да је увек морала двапут да размисли када су је у иностранству питали о годинама.
- Сјећам се да су ме странци збуњено гледали јер ми је требало толико времена да им одговорим колико имам година.
- Коме не би било драго да се помлади годину или две - додала је.
Порекло корејског уређења није до краја јасно. Једна је теорија да се при рођењу узима у обзир време проведено у материци - с девет месеци заокружених на 12. Други то повезују с древним азијским нумеричким саставом који није имао концепт нуле. Објашњења за додатну годину додану 1. јануара су још компликованија.
Неки стручњаци указују на теорију да су стари Корејци своју годину рођења сместили унутар кинеског 60-годишњег календарског циклуса, али су, у време када није било регуларних календара, игнорисали дан свог рођења и једноставно додавали целу годину на први дан лунарног календара. Додатна година 1. јануара постала је уобичајена јер се све више Јужнокорејаца почело да придржава западног календара.