ОДАВДЕ СВЕ КРЕЋЕ! Ово је највећа НАТО база у Европи, некада била мета ТЕРОРИСТА а данас амерички центар (ФОТО)
База Рамштајн је највећа америчка ваздухопловна база у Европи.
Америчка ваздухопловна база Рамштајн је свет за себе. На западу Немачке, у близини града Рамштајн-Мизенбаха, простире се огромно војно подручје с пистама, хангарима и бројним зградама. То је као некакав мали град усред претежно руралне покрајине Порајње Палатинат, строго изолован од брдовитог предела около. И иако се база налази на немачкој територији, она ужива имунитет као стране амбасаде. Немачки службеници и политичари смеју да уђу само уз одобрење америчког команданта.
Ту ради око 9.000 људи. То је највећа америчка ваздухопловна база у Европи. У близини се је у Регионални медицински центар Ландштул, највећа америчка војна болница ван Сједињених Америчких Држава. Око 50.000 Американаца, укључујући и њихове породице, живи ту у региону око Кајзерслаутерна. Ту су њихове посебне школе, продавнице и разне услужне делатности, а плаћања се често врше у америчким доларима. Те америчке институције уједно су и веома важне за привреду тог региона.
Како је Рамштајн растао?
Све је почело 1952. године на аеродрому који је Хитлерова војна авијација Луфтвафе користила током Другог светског рата, а који је америчка војска заузела непосредно пре краја рата 1945. године. Аеродром и административни део поступно су постајали све већи комплекс за америчке трупе у Немачкој, а онда и за НАТО.
Од 1971. године у Рамштајну је стационирана Војна ваздухопловна команда и њој припадајући транспортни авиони. Године 1973. седиште ваздухопловних снага Сједињених Држава у Европи премештено је из Визбадена у Рамштајн. Годину дана касније, у Рамштајну је смештена и команда ваздухопловних снага НАТО. Из Рамштајна се прати противваздушна одбрана алијансе, као и свемирске активности држава-чланица. НАСА такође понекад користи Рамштајн за истраживачке летове.
Претпоставља се да је до 2005. године – што никада није званично потврђено – у тој бази било ускладиштено и нуклеарно оружје. Оно је те године, процењују познаваоци, одатле повучено. База Бихел у региону Ајфела сада важи за једино место у Немачкој у којем се налази америчко нуклеарно оружје.
Управљање борбеним дроновима
Ваздухопловна база Рамштајн од огромне је важности за америчке оружане снаге широм света. То је најважније чвориште за превоз терета и јединица за америчке зрачне снаге, посебно за мисије у Африци, на Блиском истоку и у источној Европи.
Рамштајн такође има посебну и све већу важност због свог центра за контролу лета одакле се управља америчким борбеним дроновима широм света. То је више пута изазивало расправе о могућој умешаности Немачке у циљано убијање осумњичених за тероризам у Азији и Африци. Бивши председник САД Барак Обама је 2013. године, када су медији изнели такве тврдње, рекао да Немачка није "полазна тачка" за нападе беспилотним летелицама. Али, то није утишало такве тврдње. Обама је иначе нападе дроновима прогласио за најважније средство у такозваном "глобалном рату против тероризма".
База је доспела у ударне вести и због наводних летова у тајне затворе киднапованих осумњичених терориста управо преко Рамштајна.
Евакуација из Авганистана
Ваздухопловна лука такође се редовно користи за летове за евакуацију. Рамштајн је играо централну улогу у евакуацији људи из Авганистана у лето 2021. након што су талибани дошли на власт. Подручје базе привремено је постало огроман шаторски град где су привремено били смештени евакуисани.
Од руске инвазије на Украјину, у Рамштајну су се одржавали и састанци држава које помажу Украјини. Амерички министар одбране Лојд Остин више пута је у базу позивао представнике неколико десетина земаља како би разговарали о испорукама оружја Украјини. Данас се често користи израз "Група Рамштајн" када се говори о онима који подржавају Украјину.
Терористички напад и катастрофа на аеромитингу
Током 1980-их, војна база Рамштајн два пута се нашла на насловним странама широм света. У августу 1981. терористи Фракције Црвене армије извели су напад експлозивом на базу, у којем је двадесет људи рањено, неки и тешко. У то време амерички војни објекти више пута су били мета левичарских екстремистичких терориста.
У августу 1988. године на аеромитингу у Рамштајну у ваздуху су се судариле авиони италијанског акробатског тима, а један од њих срушио се на гледаоце. На лицу места погинуло је 35 људи, још 35 их је касније подлегло задобијеним повредама, а на стотине их је повређено. Била је то једна од највећих катастрофа на аеромитинзима у историји. Отада у Рамштајну више никада није одржан аеромитинг.
Трамп је желео мање америчких војника у Немачкој
Током свог мандата, Барак Обама је на својим путевима неколико пута користио Рамштајн као међустаницу. Доналд Трамп је то исто учинио као председник 2018. враћајући се из посете јединицама у Ираку.
Трамп је иначе у лето 2020. најављивао велико смањење броја америчких снага стационираних у Немачкој. Разлог: Немачка не плаћа довољно за своју одбрану. Наравно, то би такође утицало и на Рамштајн. Бивши главнокомандујући америчких трупа у Европи, генерал Бен Хоџис, тада је оштро критиковао те планове. Хоџис је за немачки "Шпигел" оценио да би то била "колосална грешка" и додао: "Одлука илуструје то да председник није разумео колико су америчке трупе стациониране у Немачкој неопходне за америчку безбедност."
Након промене власти у Белој кући неколико месеци касније, када је председничку дужност преузео демократа Џо Бајден, та одлука престала је да важи. Али ако Доналд Трамп буде поновно изабран за председника САД, тада би присуство америчких јединица у Немачкој, а тиме и важна улога ваздухопловне базе Рамштајна, поновно могли да буду доведени у питање.
Извор: Србија Данас/DW