Одличне вести са Пастеровог института: Французи пронашли лек против короне?!
Молекул је испитан на ћелијама из људских плућа и дао је веома обећавајуће резултате
Пастеров институт из Лила идентификовао је молекул за који се истиче да је веома ефикасан на инфицираним ћелијама корона вируса ин витро, односно у лабораторијским условима. Сада се креће у клиничко испитивање да би третман, како се Французи надају, ускоро могао да се појави на тржишту.
Колико језика говорите? Неколико савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
"СПУТЊИК В" СТИГАО У БЕЛОРУСИЈУ: Врше се даља клиничка испитивања, у реду за вакцину чека више од 50 земаља
У карантину 50 хиљада ђака: Немачки наставници забринути, очекују погоршање стања у школама!
Овај Институт је, за разлику од осталих, прибегао другачијој методи, која им је омогућила да скрате процедуру и да не чекају годинама да би добили употребну дозволу за лек.
Истраживачи из Института Пастер у најсевернијем француском граду досетили су се да, једноставно, испитају састојке свих постојећих лекова на светском тржишту за које се претпоставља да би могли да буду од користи. Намера им је била да на тај начин избегну дуготрајну процедуру регистровања потпуно новог лека.
Истражујући, дошли су до спасоносног молекула, међу 2.000 колико су тестирали. Молекул је испитан на ћелијама из људских плућа и дао је веома обећавајуће резултате, истакао је научни директор института Беноа Депре. Убија вирус и то, како каже Депре, у дози тридесет пута мањој од оне која је у основи предложена.
Делује антивирално, а не антиинфламаторно. Узет на време, с првим симптомима, спречава даље ширење вируса, а у каснијим фазама омогућује избегавање тежих случајева, што је односило људске животе.
Неопходна вакцина
Научници истичу да је вакцина против ковида-19, у ситуацији када је општи имунитет популације изузетно мали, у сваком случају неопходна, без обзира на обећавајући третман из Лила. Јер, лек смањује или уништава већ добијени вирус, док вакцина спречава да уопште дође до инфицирања.
Имајући у виду да потиче из већ познатог лека, поменути активни састојак има веома мало нежељених ефеката, поручио је научни директор Депре. Овај медикамент, који стоји у рафовима апотека широм света, коиристи се, иначе, већ више десетина година за друге болести.
У Институту не желе да саопште о ком леку је реч, из оправданог разлога, пре свега из предострожности док истражавања не приведу крају, али и зато да Французи, и људи из целог света, не би истог часа похрлили у апотеке у потрази за "магичном" пилулом. Име лека биће откривено тек када сва тестирања буду готова.
За ову, клиничку фазу, биће потребно око пет милиона евра. У Лилу планирају да лек испитаницима дају одмах после тестирања ако се испостави да су позитивни на корона вирус. Истовремено, постојаће и друга врста учесника у пројекту који ће добијати плацебо, односно лажну пилулу, без знања лекара и пацијента, да би се тачно утврдило дејство.
Ово клиничко истраживање би требало да траје свега два до три месеца, а лек би, према најавама из Лила, могао да се појави у продаји већ на самом почетку 2021.