Огласила се словачка полиција: ЕВО зашто су протерани српски радници
23 радника из Србије је ухапшено
Радници из Србије приведени због нелегалног рада у словачком граду Шала прекршили су закон о боравку, саопштила је словачка полиција.
Драма српских радника у Словачкој: Откривено за кога су радили ухапшени Срби
Драма у Словачкој: Похапсили 20 српских радника, па их протерали из Европске уније!
Они су, како се наводи, у последњих шест месеци боравили у Словачкој или шенгенском простору дуже од 90 дана, саопштила је словачка полиција.
- У уторак, 17. октобра, полицајци из дирекције Граничне и полиције за странце у Братислави интервенисали су у предузећу у Шали. У центру за странце у Медведову завршило је 27 Украјинаца, 23 Срба, осам Македонаца и четири држављанина Босне и Херцеговине - казао је портпарол словачке полиције Михал Сливка.
Приведени су зато што су прекршили Закон о боравку странаца јер су у последњих пола године у Словачкој без дозволе за боравак боравили дуже од 90 дана.
- Свима који су приведени већ је изречена административна мера протеривања и забрањен им је улазак у шенгенски простор. Једном Србину на три године зато што је боравио у шенгенском простору још од краја септембра 2014. године, а осталима на годину дана - казао је Сливка.
Из целе групе у центру за странце у Медведову остала су двојица Срба зато што нису имали пасош и биће депортовани чим им амбасада Србије изда путни лист. Остали су пуштени и морају у року од седам дана да напусте Словачку, саопштила је словачка полиција.
Срби из групе од 62 страна радника ухапшена у Шали на југозападу Словачке због нелегалног рада и боравка у тој земљи, радили су за јужнокорејско предузеће.
За случај хапшења у Шали словачка јавност сазнала је тек када се у среду једна од српских радница јавила нашој редакцији и испричала у како драматичној ситуацији се налазе, пошто су без новца остали у Словачкој с роком од седам дана да напусте земљу а, како је казала, помоћ им није пружила амбасада Србије у Братислави.
Нови закон ускоро ступа на снагу: Продавнице више НЕЋЕ радити недељом
Од неколико хиљада српских радника у Словачкој свега неколико стотина има радне дозволе и регулисан боравак, док већину доводе агенције, често сумњиве, на рад без регулисања боравка.
Словачка Инспекција рада и полиција покренуле су у фебруару учесталије контроле предузећа за које се зна да запошљавају раднике из трећих земаља, ван Европске уније, након скандала са нељудским условима и преварама агенција које су доводиле српске раднике у фабрику Самсунг у Словачкој.
- Прошле године спроведено је 26.000 контрола циљаних на нелегални рад. Вецина кршења закона, негде цак 90 одсто, одвијало се тамо где су посредовале агенције - рекао је тада словачки министар рада и социјалних питања Јан Рихтер и нагласио да је за Словачку важно да "гастарбајтери" дођу да раде легално и у складу са словацким Законом о раду и боравку странаца.
85,000 Јобс Added ин 3 Years ин Словакиа - https://t.co/eqosnXVc0X Министер, Јан Richter хас толд а лабоур ... pic.twitter.com/qdgRBJIMtw— New Еуропе Инвестор (@neweuropeinvest) Април 29, 2015
Рихтер је објаснио да закон крше и предузећа, тако што српско предузеће склопи са словачким уговор о услугама за монтажне радове а раднике пошаље да раде за траком и у производњи, а мењају их сваких 90 дана уместо да им регулишу боравак.
Словачки министар рада упозорио је да у Словачкој можда борави стотине Срба доведених да раде на црно. Прошлогодишње контроле откриле су 138 нелегалних радника из Србије и било их је највише међу свим странцима.