Окршај који ће променити свет! НОВО ЖАРИШТЕ - упозорење стручњака: Биће као на Блиском истоку, или горе
Сукоб Између САД и Кине због Тајвана могао би да се распламса, а уколико до њега дође био би упоредив по размерама са ситуацијом на Блиском истоку!
Василиј Кашин, директор Центра за свеобухватне европске и међународне студије Високе школе економије у Москви упозорава да је актуелни сукоб на Блиском истоку највећи у распону од неколико генерација.
- Многи не желе да верују у могућност оваквог епилога, али видимо практичне и веома скупе кораке које стране раде да би се припремиле за сукоб - рекао је експерт на представљању извештаја "Рат у новој ери: зашто се велике армије враћају" у клубу Валдаи у Москви.
ПОВЕРЕЊЕ И ДОСТИГНУЋА - ДВЕ РЕЧИ КОЈЕ СУ ОБЕЛЕЖИЛЕ ПЕРИОД ПОСЛОВАЊА И 5 ГОДИНА ЛИДЛА У СРБИЈИ
"НЕ ИГРАЈТЕ СЕ СА ВАТРОМ" Амерички извештај разбеснео Кину: Припрема за рат са Москвом и Пекингом је ФАНТАЗИЈА
ДА ЛИ ЋЕ И ОВДЕ ПОЧЕТИ РАТ?! Трампов син једном реченицом запалио свет, најавио ново жариште (ФОТО)
Он је напоменуо да је реч, пре свега, о могућој конфронтацији Вашингтона и Пекинга по питањима око Тајвана. У случају ескалације, Јапан би могао стати на страну Сједињених Држава, додао је Кашин.
- Америчке снаге са седиштем у Јапану ће бити укључене, а јапанске оружане снаге ће им обезбедити комуникацију, логистику, покривање. Разговара се о томе колико јапанска флота може бити укључена у ове догађаје, директно или ће имати помоћну улогу, вероватно се не може искључити директно учешће - објашњава Кашин.
Односи између Пекинга и Вашингтона значајно су захлађени чак и под администрацијом председника Доналда Трампа, који је започео "трговински рат" са Кином. Доласком Џоа Бајдена, ситуација се није побољшала, чак се и погоршала - бројни инциденти, укључујући посету Тајвану тадашње председнице Представничког дома Ненси Пелоси и уништавање кинеског балона у ваздушном простору, довели су до нове рунде дипломатске конфронтације и кинеског бојкота сарадње са Сједињеним Државама у низу области, посебно кад је реч о војној сарадњи.
Кинески председник Си Ђинпинг поручује да је поновно уједињење Кине са Тајваном историјски неизбежно и никаква сила га не може зауставити.
Званични односи између централне владе НР Кине и њене острвске провинције прекинути су 1949. године након што су се снаге предвођене Чанг Кај Шеком, поражене у грађанском рату са Комунистичком партијом Кине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Кине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација - Пекиншке асоцијације за развој односа преко Тајванског мореуза и Тајпејске фондације за међустраитску размену.