ОЛАФ ШОЛЦ У ПРОБЛЕМУ? Расте притисак уочи посете Кини, опозиција га оптужује због ОВОГА
На немачког канцелара Олафа Шолца расте притисак уочи посете Кини у петак.
Коалициони партнери подсећају на договор који владајуће странке имају о Кини, а опозиција канцелара оптужује да има сувише мек став према руководству у Пекингу.
ЧЛАНИЦА НАТО-а ДИЖЕ ЗИД ЗБОГ РУСИЈЕ? Огласио се и министар одбране - Желимо да се осећамо БЕЗБЕДНО!
КОНАЧНО КРАЈ РАТА! Зараћене стране постигле договор, прекидају непријатељства
РИЈАД И ВАШИНГТОН У ПАНИЦИ: Могућ непосредан напад Ирана на Саудијску Арабију, Техеран брзо реаговао
Кина је последњих година прошла кроз огромне промене, изјавила је министарка спољних послова Аналена Бербок у среду за телевизију ЗДФ.
"Зато смо", додала је, "у коалиционом уговору утврдили да ћемо политику према Кини прилагодити, као што су то раније учиниле многе европске земље."
Кина и Немачка, с једне стране, сарађују у глобалним питањима, а с друге све више долазе до изражаја конкурентски односи у којима Кина користи нефер методе, додала је Бербокова.
Кина се, објаснила је, убрзано претвара у "системског ривала."
Бербокова је у уторак рекла да очекује од Шолца да приликом посете Кини јасно представи кључне ставове Немачке о значају људских права, међународног права и фер конкуренције, и да укаже да су то питања на којима се темељи међународна сарадња.
- Олаф Шолц цепа Европску унију клањајући се комунистима у Кини - изјавио је посланик демохришћана, највеће опозиционе странке, Михаел Бранд.
Стратешки је опасан сигнал који је Шолц послао уступањем дела терминала у хамбуршкој луци једној кинеској компањи, рекао је Бранд, чији су ресор људска права.
- Стратешки је фатално постати још зависнији од највеће диктатуре на свету у време великих промена које се дешавају - рекао је Бранд.
"Скоро поданички однос канцелара према Кини – као раније према (руском председнику Владимиру) Путину – води нас у конфликт са ЕУ, са Сједињеним Државама и другим партнерима на Западу, где иде 90 одсто нашег извоза".
Шолц посету Пекингу, прву откако је канцелар, почиње са привредном делегацијом у петак. Уједно, он је први председник неке западне владе који ће се састати са председником Си Ђинпингом после његовог скорашњег поновног избора за вођу Комунистичке партије Кине.
Посета ће бити оптерећена разликама у владајућој коалицији око политике према Кини. Шолц је прошле недеље прогурао улазак кинеске компаније Коско (Цосцо) у терминал у Хамбургу, иако је против тога било више министара његових социјалдемократа, Зелених и либерала.
Бербокова је рекла да одлука угрожава важну инфраструктуру у Немачкој.
Бранд је од канцелара затражио да се приликом посете позабави "критичним питањима," и то "не само иза затворених врата".
"Знамо за бруталне логоре за интернирање 2022. године, видимо ситуацију у којој су Ујгури, Тибетанци и хришћ́ани". Светски конгрес Ујгура је у уторак од Шолца затражио да, због притиска кинеских власти на њихове сународнике, откаже посету Пекингу.
Ујгури у изгнаству Шолцу пребацују да је одлучио да се "поклони" Сију упркос оштрој критици Уједињених нација на његов рачун због кршења права милиона људи".