ОВО НИСТЕ ЗНАЛИ! Поред спортиста на Олимпијским играма такмичили су се и уметници - до медаље кроз стваралаштво
Уметнички занос није дуго потрајао, мање и од 50 година.
Олимпијске игре представљају највећу смотру светских спортиста, међутим током крвавог 20. века, свој кутак у борби за медаље, међу атлетама нашли су и бројни уметници.
На првим играма модерног доба такмичари су се надметали у девет спортова, а број дициплина растао је годинама. На смотри 1912. године у Стокхолму, на предлог оснивача првих ОИ, Француза Пјера де Кубертена, уведене су нове дисциплине.
НЕЗАПАМЋЕНА СКАНДАЛЧИНА ЈУЖНОКОРЕЈСКЕ ТЕЛЕВИЗИЈЕ: Током церемоније отварања политички испрозивали сваку земљу!
ПРЕАМБИЦИОЗНИ СНАГАТОР: Први Србин на Олимпијским играма желео много медаља, а добио је бронзу тек после неколико година
ПОЗИВУ НА ПРВЕ ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ ГРЧКОМ ИМПЕРАТОРУ ОДАЗВАО СЕ САМО ЈЕДАН ВЛАДАР! То је био српски краљ
Било их је пет, и нису имале никакве везе са спортом, већ су олимпијски програм чинили архитектура, књижевност, сликарство, музика и скулптура, а од 1928. године све ове области разгранале су се у више дисциплина.
Уметност на Играма није потрајала ни пола века, већ 1948. године бројала је своја последња одличја, а у овој области додељено је укупно 146 медаља.
Осмислио и окитио се
Према Кубертеновој замисли, управо кроз теме из културе могао се разумети сам дух античких Олимпијских игра. Интересантно је да је једну од немачких медаља освојио управо Пјер де Кубертен, иако је био Француз.
Кубертен је песму "Ода спортском" предао под псеудонимом и освојио је прву награду у категорији књижевности 1912. године, а оригинални извештај са такмичења приписује ову медаљу Немачкој.
Уметност под нацизмом
Летње Олимпијске игре 1936. одржане у Берлину ставиле су спорт у други план, због одлуке Адолфа Хитлера да пред целим светом демонстрира силу његове нацистичке Немачке. Што се уметничког дела тиче, услед експанзије пропагандног садржаја у тој земљи, предложили су још једну дисциплину, филм, међутим Међународни олимпијски комитет је то одбио.
Министар пропаганде Јозеф Гебелс увео је ново правило, да свако пријављено уметничко дело мора бити створено у последње четири године, како би имало временски контекст.
Ко је најуспешнија нација?
Међународни олимпијски комитет нема званичну базу података у којој су забележени сви освајачи медаља на олимпијским уметничким такмичењима, међутим постојали су извештаји са сваког од надметања.
Најуспешнија нација у такмичењима из уметности била је Немачка, са осам златних, седам сребрних и девет бронзаних медаља.
Жене у уметности
Уметничка такмичења организована су другачије од спортских, те судије нису у свакој категорији делиле награде за прво, друго и треће место.
Учесницима је било дозвољено да се пријаве за такмичења у више категорија, а самим тим и да остваре неколико медаља.
Од укупно 146, само 11 одличја су освојиле жене, а међу уметницама се само једна окитила златом.
Завеса на уметности
Последњи пут уметничке дисциплине биле су затупљене на играма у Лондону, 1948. године, да би се у Хелсинкију по последњи пут одржао фестивал, међутим медаље и награде нису додељене.
У овој 36 година дугој екскурзији, само двојица такмичара успели да освоје медаље и на спортским и на уметничким такмичењима.