ШЕСТ ЛЕКЦИЈА КОЈЕ МОЖЕМО ДА НАУЧИМО ОД ДРЖАВА КОЈЕ СУ У ЖАРИШТУ НОВОГ СОЈА: За ову меру већ је прекасно
У више од 70 земаља регистрован је омикрон сој короне
Јужна Африка, Велика Британија и Данска три су највећа жаришта новог омикрон соја, који је откривен пре мање од месец дана. Свака од ових држава се на свој начин бори са порастом инфекција новом варијантом корона вируса.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/28/belorusija.jpg?itok=rgUUnB-8)
БЕЛОРУСИЈА СПРЕМНА ДА СЕ БРАНИ: Балтичке земље војно безначајне, али у случају напада биће уништене - Минск јасно ставио до знања
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/04/29/awww.jpg?itok=qCgQXSVu)
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ПУШКОВА: НАТО се припрема за рат са Русијом, једна ствар их је одала
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/09/pjimage_6.jpg?itok=7VXJ7mEr)
СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ГРЧКУ: Тресло се од Пелопонеза до Атике (ФОТО)
Велика Британија планира да појача кампању давања бустер доза вакцине до краја године, посебно за старије и угрођене грађане.
За то време у Јужној Африци, научници тврде да омикрон сој изазива блажу клиничку слику, а оно што још увек није јасно је какав утицај вакцине имају на ову варијанти ковида 19.
Данска се одлучила за увођење рестриктивнијих мера, како би спречила ширење вируса међу људима.
Свака од ових земаља одлучила се за посебан приступ, а ово су неке од лекција које би остале земље могле да науче од њих.
Прекасно је да се омикрон сој задржи ван граница
Иако су многе државе након појаве омикрона увеле рестрикције на путовања у неке афричке земље, он је врло брзо пронашао начин како да се рашири планетом.
Директор СЗО испричао је на конференцији да је 77 земаља закључно са јучерашњим даном регистровала омикрон сој, али да је ова варијанта вероватно присутна и у неким другим земљама, само што оне још увек нису званично регистровале први случај.
- Омикрон се шири брже него било која варијанта до сада. Забринути смо да ће се људи опустити и прихватити да он изазива благе симптоме - рекао је он.
Чак и да омикрон изазива благе симптоме, уколико настави да се шири, могао би да постане велико оптерећење за здравствени систем.
Ова варијанта већ је потврђена у 36 држава САД-а укључујући и Вашингтон и Пуерто Рико.
- Замишљам да ће се омикрон сој ускоро проширити свуда. Биће га чак и у земљама које још увек нису регистровале ову варијанту јер је у тим државамаограничена тестирања генома код позитивних пацијената - рекао је Мајкл Хед, старији истраживач на Sauthempton Универзитету.
Неће требати дуго док омикрон не постане доминантан у свету
Прва два случаја омикрона потврђена су у Великој Британији 27. новембра. Од тада овај сој заменио је доминантну варијанту, показују званични подаци Института за јавно здравље.
- Никада није било значајније да примите прву, другу или бустер дозу вакцине. Не остављајте вирусу много шанси - саопштио је Кевин Фентон директор регионалног Института за јавно здравље.
Велика Британија је јуче регистровала 88.376 нових случаја инфекције, највише од почетка пандемије. Иста ситуација јуче је била и у Јужној Африци, која је у среду оборила црни рекорд.
Здравствене власти у Данској изјавиоле су да очекују да ће већ следеће недеље омикрон постати доминантан, а у последња 24 часа регистровали су више од 10.000 новооболелих.
Председница Европске Комисије Урсула фон дер Лајен саопштила је на седници да су процене стручњака да ће до средине јануара омикрон сој постати доминантан у 27 држава.
Она је затим додала да је сигурна да ће чланице успети да преброде нови талас, будући да је 66 одсто грађана ЕУ потпуно вакцинисано.
- Попут вас и ја сам тужна што ће и овај Божић бити у сенци корона вируса - рекла је она.
Прерано је да тврдимо да нови сој изазива благе симптоме
Подаци из Јужне Африке детаљно се анализирају како би стручњаци покушали да предвиде како би омикрон сој могао да се шири у другим земљама. Тон јужноафричких стручњака по питању нове варијанте врло је оптимистичан.
- Иако се подаци још увек анализирају, подаци показују да актуелна варијанта изазива блаже сиптоме - саопштено је са државног института у тој земљи.
Студија коју је у уторак објавила велика компанија која се бави здравственим осигурањем у Јужној африци показала је да су вакцине мање делотворне код овог соја, али су све сигурнији да он изазива блажу клиничку слику од претходних варијанти.
Две дозе фајзер вакцине делотворне су 33 одсто, али су 70 одсто ефикасне у спречавању теже клиничке слике укључујући и хоспитализацију.
Међутим, други научници и даље су веома сумњичави. Неки од њих сматрају да ће број дневно оболелих у Великој Британији што ће довести и до пораста броја оних којима ће бити потребно болничко лечење већ у наредних неколико недеља.
Научници ће у наредном периоду посматрати ситуацију у Великој Британији у којој је 89 одсто грађана старијих од 12 година примило бар једну дозу вакцине. Међутим, у другим државама слика је сасвим другачија.
- У многим земљама већина грађана ниеј примила ни прву дозу, посебно је тешка ситуација у Африци. Морамо да радимо на повећању стопе вакцинације и у тим земљама - рекао је директор британског института.
Вакцине саме по себи неће успорити овај сој
Здравствени стручњаци препоручују да како се омикрон буде ширио, да земље наставе са применом мера попут социјалне дистанце и ношења маски, као и да се више рачуна поведе о вентилацији у затвореним просторима.
- Омикрон мора да се спречи мерама које функционишу. То нису вакцине уместо маски и дистанцирања. Потребно је да урадимо све. Будите одговорни - рекао је директор СЗО.
Уплашени за ситуацију која би могла да захвати Британију, власти су отпочеле јаку кампању како би што више грађана примило трећу дозу. Међутим, они су такође увели рестриктивне мере, па је за посете ноћним клубовима и велике објекте неопходна ковид пропусница.
И јужноафрички министар здравља је јуче позвао на одговорно понашање грађана и боље поштовање корона мера како би се спречило ширење вирус апосебно током празника.
Он је рекао да је осим мера неопходно и да што више сиромашних земаља добије приступ вакцинама што је пре могуће, али ово би према његовим речима могло д апотраје.
Пораст вакцинације и тестирања
Појава и ширење новог соја врло лако може да доведе до пораста броја особа које желе да приме бустер дозу, а такође би могао да се повећа и број тестирања.
Доказ за ово је колапс платформе преко које се заказују теститрања, а испред центара за вакцинацију створили су се редови.
Британска агенција за лекове саопштила је да се удвостручио број купљених кућних тестова за тестирање на корона вирус.
оно што брине стручњаке је што се након појаве омикрона у Јужној Африци није повећала потражња за вакцинама. Упркос томе власти и даље настављају са јавним апелима људима да се што пре вакцинишу.
Међу њима је и председник те земље који је на Твитеру позвао грађане да се што пре одлуче на тај корак.
- Учините све што можете да бисте остали безбедни - написао је он.
Иако расте број заражених, све мање земаља уводи локдаун
С обзиром на појаву соја и пораст случајева, оно што је остало упечатљиво је да веома мало земаља говори о увођењу локдауна.
Премијер Велике Британије Борис Џонсон упозорио је грађане да буду опрезни и размисле о својим активностима, уместо да буду приморани д апроведу празнике на исти начин као прошле године.
Земље још увек користе низ других мера како би обудзаде ширење омикрон и делта соја. Норвешка је тако увела забрану служења алкохола у ресторанима и баровима, уведена су ограничења у школама, а убрзана је и кампања вакцинације.
У аустралијској држави Нови Јужни Велс где је вакцинисано 93 одсто грађана старијих од 16 година, ограничења се ове недеље ублажавају упркос појави омикрон соја.
- Вирус је овде, омикрон је у Аустралији и ми ћемо живети са вирусом, нећемо дозволити да нас вуче назад - рекао је аустралијски премијер Скот Морисон.