ОМИЉЕНУ ДРЖАВУ ЗА ЛЕТОВАЊЕ СВИХ СРБА ТРЕСЕ КОРОНА! Грчка бележи застрашујући пораст броја оболелих
Бројеви су и даље нижи него у осталим државама ЕУ, али ипак драматично расту
Нема никакве сумње да је Грчка у првим месецима пандемије корона вируса дала пример како би се требало борити против заразе, док су друге европске земље имале забрињавајуће висок број заражених и смртних случајева.
СТРАХОВИТА ЗВЕРСТВА ТУРСКИХ КОЉАЧА: Одсецају главе заробљеним Јерменима! (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
"ТА ЖЕНА ЈЕ БЕЗДУШНО ЧУДОВИШТЕ!" Породично су се сликали, а онда је маћеха урадила нешто што је СВЕ РАЗБЕСНЕЛО
ЗАБОРАВИТЕ НА ГРЧКУ ЗА СЛЕДЕЋЕ ЛЕТО: Судећи по црним прогнозама СЗО и догодине ћемо ноге хладити у лавору
Али није земља само у првим данима водила рачуна о томе да спречи ширење пандемије, већ је до краја јула успела да изравна криву, иако је у току тог месеца отворила границе за туристе из многих земаља.
Ипак, у протеклих неколико месеци, Грчка бележи застрашујући раст броја оболелих, што је кулминирало крајем септембра, односно почетком октобра.
Заправо, чини се да је други талас пандемије у овој земљи много гори, јер су врхови првог таласа за чак једну трећину мањи него у другом таласу.
Тренутно, Грчка бележи 23.947 оболелих. Преминулих је 482, а у критичном стању је 82 пацијента.
Упркос чињеници да су бројеви заражених, али и смртних случајева на дневном нивоу и даље нижи у поређењу са другим европским земљама, стручњаци у Грчкој и владини званичници су ипак узнемирени.
Постоји неколико фактора, који су у протекла два месеца утицали на повећање броја заражених, преноси Греекрепортер.
Први фактор је везан за отварање граница за стране туристе. С обзиром на то да је туризам једна од најважнијих привредних грана у Грчкој, очекивало се да ће прилив туриста неизбежно утицати и на повећање броја заражених.
Путници су у Грчку почели да долазе током јула месеца. У почетку су бројеви увезених случајева били двоцифрени. Током августа се број повећао, али је познато да је август месец када Грци традиционално иду на одмор.
Схвативши да се број заражених услед прилива страних туриста ипак није значајније повећао, Грци су се све мање придржавали мера које је прописала Влада ове медитеранске земље.
Гужве на популарним дестинацијама, попут острва Миконос и Закинтос током августа, упркос упозорењима стручњака су биле честе. Зато су надлежни затворили популарне клубове на Миконосу у увели нове блокаде, али и полицијски час тамо где је било неопходно.
По повратку туриста у главне урбане центре, Атину и Солун у септембру, приватне забаве широм Грчке су све чешће организоване, будући да су барови и ноћни клубови могли да раде само до поноћи.
Зато није ни чудо што је половина дневних случајева, који су званично пријављени у протеклих месец дана била управо на подручју грчке престонице.
Сцене гужви на градским трговима у Атини и Солуну су постале нормалне током септембра, упркос чињеници да је полиција обилато кажњавала све оне који нису поштовали прописане мере. Било је, међутим сасвим природно што су људи, посебно млађи, покушавали том приликом да надокнаде време које су изгубили током карантина.
Такође, у току лета, када су бројеви заражених били на врло ниском нивоу, званични грчки епидемиолог Сотирис Циодрас је престао са праксом свакодневних извештаја на телевизији, што је учинило да Грци поверују да је корона вирус нестао.
Коначно, споредни фактор који је ипак значајно допринео другом таласу пандемије у земљи био је везан за долазак миграната из прихватних центара на грчким острвима.