ОПАСНО упозорење: Проблем са именом Македоније ПРЕТЊА Балканској стратегији (ФОТО/ВИДЕО)
Много тога је стављено "на коцку"
Без компромиса о имену Македоније, балканска стратегија ЕУ ризикује да пропадне, објавио је на Твитеру бивши премијер и шеф шведске дипломатије Карл Билт.
Прочитајте и:
Он је истакао да решавање спора и постизање компромиса о имену Македоније захтева ангажман моћних држава и институција Европске уније.
Скопље и Атина су више од 20 година у спору због имена Македоније, а у преговорима две стране посредује специјални изасланик главнога секретара УН Метју Нимиц.
И think ит will require соме heavy лифтинг by heavy ЕУ статес анд институтионс то гет а Мацедониа наме цомпромисе. Бут without оне the ЕУ Балкан strategy рискс collapse. https://t.co/lgoJoH9Oy6— Царл Билдт (@carlbildt) February 5, 2018
Нимиц је 1. фебруара на крају четвородневних разговора са највишим званичницима Грчке и Македоније, рекао да је оптимиста и да обе стране имају вољу да пронађу заједничко решење.
Македонски медији пренели су раније да Нимица оптимизам не напушта ни након што је чуо примедбе и коментаре на свој последњи пакет предлога.
Како ће се Македонија звати? Заев - Право је време за разговоре о ИМЕНУ државе
Тај пакет предлога званично није представљен, утврђен је након последње рунде разговора Нимица са министрима спољних послова двеју држава у Њујорку, 17. јануара и, према сазнањима медија, садржи пет предлога: Северна Македонија, Горња Македонија, Нова Македонија, Република Македонија (Скопље), Вардарска Република Македонија.
Нимиц је, наиме, потврдио да постоје разлике између две стране, али је такође рекао да је сада тренутак да се реши вишедеценијски проблем, што би допринело напретку целог региона.
Више од две трећина Грка противи се коришћењу термина Македонија у новом имену бивше југословенске републике, показује најновија анкета коју је спровео Универзитет Македоније за Институт ЕЛИАМЕП (Хеленска фондација за европску и спољну политику).
Конкретно подаци показују да се 71,5 одсто испитаника противи коришћењу термина Македонија, 22,5 одсто се слаже, а шест одсто испитаника није желело да одговори.
Састанак опозиције у Грчкој: Ципрас доследан својој линији не пристаје на провокације
Истовремено, 56 одсто испитаника сматра да се премијер Грчке Алексис Ципрас у решавању овог питања не носи са ситуацијом на исправан начин, а 26,5 одсто сматра да поступа исправно.
Што се тиче главног лидера грчке опозиције, председника Нове демократије Кирјакоса Мицотакиса, 54 одсто испитаника сматра да има погрешан став према спору са именом, док је његов рад око 21,5 одсто испитаника оценило као позитиван.
Слична ситуација је и у случају министра спољних полсова Грчке Никоса Коцијаса, где 47 одсто испитаника сматра да његове одлуке нису адекватне, а 26 одсто сматра да су исправне.
Уједињене нације између две ватре: Хоће ли се окончати спор између Грчке и Македоније?
У Атини је у недељу одржан масовни протест због потенцијалног компромиса Грчке са властима у Скопљу око званичног имена Македоније.
Према подацима агенције АНА, присуствовало је око 140.000 људи, а 283 аутобуса су стигла у Атину, довозећи људе широм Грчке на протест.