ОПАСНОСТ ВРЕБА ИЗ ДУБИНА: Откривено 27.000 буради пуних отровном супстанцом, да ли то има утицај на храну коју једемо?
Научници су ову подводну депонију открили проучавајући подручје на ком су раније откривени високи нивои токсина у седиментима и екосистему
Око 27.000 буради пуних отпада и отрова, као што је DDT, откривено је на дну Тихог океана, на само неколико километара од америчке обале, у близини Лос Анђелеса.
СЕДАМ ГОДИНА ОД ВЕЛИКЕ ТРАГЕДИЈЕ: На данашњи дан је у згради Дома синдиката убијено 48 људи (ФОТО/ВИДЕО)
РЕКЕ НАРОДА СЛИВАЈУ СЕ УЛИЦАМА МЈАНМАРА: Војна хунта не планира да им покаже милост, крвопролиће у најави
Научници су ову подводну депонију опасних отрова открили проучавајући подручје на ком су раније откривени високи нивои токсина у седиментима и екосистему, пише "Лос Анђелес тајмс". Ради се о подручју површине од чак 145 квадратних километара између острва Санта Каталина и обале Лос Анђелеса, а "ЛА тајмс" наводи да се на морском дну налази чак можда пола милиона буради са опасним отпадом, позивајући се на друге научне студије.
Иако се још од раније зна да су поједине компаније између 1947. и 1961. године, па чак и до 1972. године према неким проценама, бацале опасни отпад у океан, није било познато да се ради о тако великој депонији, што је шокирало научнике.
- Оно што смо видели било је запањујуће. Још није познато шта се догодило са хемикалијама у том отпаду, али сигурно има утицај на храну коју једемо - рекао је Ерик Терил са Скрипс института за океанографију, вођа научног пројекта.
Он је додао да је отпад на дубини од 900 метара, а претпоставља се да је у океан бачено између 350 и 700 тона DDT-ja, инсектицида који је забрањен и за који је доказано да изазива рак.
Лихини Алувихаре, научница која је 2015. године открила висок ниво DDT-ja и других хемикалија код угинулих делфина, каже да дугорочне последице бацања отрова у океан још не могу да буду утврђене.
- Посебно је забрињавајући дуготрајан утицај отрова на морско окружење и живот у њему, а нарочито имајући у виду да је утврђено како DDT има утицај на више генерација код људи - каже Алувихаре, преноси АП.
Како наводи "ЛА тајмс", постоје докази да је само једна компанија, "Монтроз", која се бавила производњом DDT-ja, годинама бацала чак 2.000 буради са отпадом од инсектицида месечно у океан.