Орбан претекао и Немачку: Како је Мађарска решила питање незапослености
Подаци Централне канцеларије за статистику показују да је стопа незапослености опала у односу на исти период прошле године
Стопа незапослености у Мађарској опала је за 1,5 процентних поена, на 4,5 одсто, у периоду јануар-март 2017. године у односу на исти лањски период. То показују прелиминарни подаци Централне канцеларије за статистику (КСХ).
ЕУ покренула правну акцију против Мађарске због Сороша
Орбан наставља са ПРЕТЊАМА, декан СОРОШЕВОГ Универзитета тражи ПОМОЋ Брисела!
Међутим, како преноси Бизнис џорнал из Будимпеште, стручњаци тврде да је стварна стопа већа, јер су власти као запослене третирале и људе који су привремено ангажовани на јавним радовима, као што је изградња жичане ограде за спречавање уласка миграната.
Све у свему, према подацима статистичара, проценат незапослених мушкараца старости између 15 и 74 године опао је за 1,6 процентних поена, на 4,4 одсто, док је незапосленост жена у истој старосној групи смањена за 1,4 процентна поена, на 4,7 процента, у прва три месеца ове године.
Стопа незапослености у старосној групи од 15 до 24 године живота снижена је за 3,9 процентних поена, на 10,3 одсто, док је незапослености у такозваној категорији "најбољег радног доба" (од 25 до 54 године живота) пала за 1,2 процентних поена, на 4,3 одсто.
Мађари ОТКРИВАЈУ: Сорош је ГЛАВНИ финансијер опозиције
Просечно трајање незапослености је 17,5 месеци, при чему је 45,1 проценат незапослених у потрази за послом годину дана или више, и они су класификовани као дугорочно незапослени, наводи се у извештају КСХ.
Истовремено, стопа запослености особа старости од 15 до 64 године повећана је на 67,1 одсто у посматраном периоду, с тим да је ниво запослености био већи код мушкараца него код жена, преноси будимпештански Бизнис џорнал.
Ипак, како се додаје, према последњим подацима из КСХ-а, многи Мађари се и даље одлучују да напусте земљу и да живе и раде у иностранству. Највећи број Мађара који одлазе из земље су припадници млађе генерације - 45 одсто њих су млађи од 30 година, а скоро три четвртине су испод 40 година старости.
Традиционално земље са најнижом стопом незапослености у Европској унији су Немачка и Аустрија, где се стопа креће нешто испод 6 одсто.