ОТКРИВЕНО У ЕГИПТУ НЕШТО ШТО КРИЈЕ ВЕЛИКУ ТАЈНУ: Једна ствар је заинтригирала АРХЕОЛОГЕ
Откриће у потопљеним рушевинама
Плетене корпе испуњене воћем које су преживеле од 4. века пре нове ере и стотине древних керамичких артефаката и бронзаног блага откривено је у потопљеним рушевинама скоро легендарног града Тонис-Хераклеион код обале Египта.
РЕНОВИРАЛИ КУЋУ ПА ОТКРИЛИ НЕШТО НЕВЕРОВАТНО: Мистериозна порука урезана на зиду се ту крила 45 година
КРИЛА У ПОДРУМУ СИРИЈЦА КОЈИ ЈОЈ ЈЕ ПОСТАО ЉУБАВНИК: Кад је муж сазнао урадио је нешто НЕОЧЕКИВАНО
НАГЛИ СКОК ЗАРАЖЕНИХ У АУСТРИЈИ: Туристи се враћају заражени с одмора
Они су остали нетакнути од када је град нестао испод таласа у другом веку пре нове ере, а затим је потонуо дубље у осмом веку нове ере, након катаклизмичних природних катастрофа, укључујући земљотрес и плимске таласе, пише Гардијан.
Тонис-Хераклион град екипатских и грчких имена био је годинама највећа египатска лука Медитерана пре него што је Александар Велики основао Александрију 331 пре нове ере.
Огромно налазиште у заливу Абукир у близини Александрије било је заборављено све док га није поново открио француски морски археолог Френк Годио пре две деценије, у једном од највећих археолошких налаза новијег доба.
Колосалне статуе биле су међу благом из богате цивилизације замрзнуте у времену. Нека од открића приказана су на великој изложби у Британском музеју 2016. године.
Годио је био затечен најновијим открићима. За Гардијан је рекао да су корпе са воћем невероватне, јер су биле нетакнуте више од 2.000 година.
Још увек су били испуњени плодом афричке палме која је била света за старе Египћане, као и семенкама грожђа.
-Све је нетакнуто, баш је упечатљиво видети корпе са воћем, додао је.
Једно од објашњења за њихов опстанак може бити то што су биле смештене у подземну просторију, рекао је Годио, напомињући да су можда имале неке везе и са сахранама.
Налазиле су се у области у којој су Годио и његов тим археолога открили значајан тумул (хумка подигнута над гробовима) - дугачак око 60 метара и широк 8 метара.
Датирају из раног четвртог века пре нове ере када су грчки трговци и плаћеници живели у Тонис-Хераклиону. Грцима је било дозвољено да се населе током касног фараонског периода, градећи своја светилишта.
Налази су још интригантнији јер се испод хумки налазила огромна количина минијатурне керамике-висококвалитетних старогрчких примерака, укључујући амфоре. Бронзани артефакти били су око хумки, укључујући огледала и статуете.
Он је такође пронашао опсежне доказе о спаљивању, који сугеришу на неку врсту церемоније која је довела до тога да је људима забрањен поновни улазак на ову локацију.
Чини се да је био ''запечаћен'' стотинама година јер ниједан од пронађених артефаката не датира из каснијег периода, иако је град постојао неколико стотина година.
-Постоји нешто веома чудно овде, рекао је.
-Ово место је коришћено можда једном, никада пре није дотакнуто, нити после, из разлога који засад не можемо да разумемо. То је велика мистерија, закључио је он.