ОТКРИВЕН НОВИ ЛЕК КОЈИ ЛЕЧИ КОРОНУ: После вакцине добили смо још једно "чудо"
Ефикаснија средства против Ковида-19 неопходнија су него икад
Лек против Ковида-19 је готов. То је плод истраживања немачке фирме Формикон. Сада се циља на брзо одобрење у хитним случајевима.
НОВЕ МЕРЕ НА СТОЛУ! Познато када ће заседати Кризни штаб
ЕПИДЕМИЈА НЕ ЈЕЊАВА У СРБИЈИ: Градови под ударом короне - кафићи затворени, али вирус не мирује
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 5.679 оболелих, преминуло 48 лица: Када ће Србија добити прве вакцине против ковида-19?
Али то брзо ће вероватно бити тек за годину дана. Ипак је то добра вест.
Имајући у виду најновију еуфорију око вакцина, готово да се могао стећи утисак да је потрага за лековима за лечење људи који су већ озбиљно оболели од Ковида-19, била ниже на листи приоритета како истраживача тако и политичара.
Али, ефикаснија средства против Ковида-19 неопходнија су него икад. Институт Роберт Кох из Немачке пријавио је у среду рекордни број од 590 смртних случајева у једном дану. До сада је само у Немачкој више од 20.000 људи умрло од вируса или са њим.
И зато, мада се сада највише говори о вакцини, умирујуће је што се и истраживање лекова против Ковида-19 одвија у пуној брзини, мада у позадини.
Овако делује лек Формикон
Биофармацеутска компанија Формикон (Formycon), са седиштем у месту Планег-Мартинсрид у близини Минхена у Баварској, пре пар дана изненадила је све - вестима да блокатор вируса короне који је та компанија развила под називом ФИБ207 може у потпуности да спречи заразу ћелија.
Као главну тачку уласка у људске ћелије САРС-ЦоВ-2 и други коронавируси користе АЦЕ2 рецептор на површини ћелије. Управо ту се активира Формиконов фузијски протеин за антитела, који се ефикасно везује за САРС коронавирусе.
Опција лечења за тешко болесне
„То значи да пацијенти који су тешко оболели од Ковида-19 и који су у болници имају могућност лечења", наглашава шеф Формикона Карстен Брокмајер у интервјуу за немачки јавни сервис tagesschau.de. "За сада не постоји лек који је довољно ефикасан за ове пацијенте."
Аналитичар Дејмијен Чоплејн (Кеплер Шевро) говори о „добрим вестима". Таква "изврсна заштита" путем активног састојка, чак и од мутација, тренутно не постоји ни код вакцина нити других терапијских антитела у развоју.
У чему је разлика у односу на познате лекове
Антивирусни лекови попут Ремдесивира, у који су у почетку полагале велике наде, показали су се углавном неефикасним. А коктели против антитела као на пример они које у свом репертоару имају америчке компаније Риџенерон (Регенерон) и Илај Лили (Ели Lilly) одобравају се само пацијентима у раној фази болести.
Поред тога: антитела су усмерена против врло специфичних региона на површини вируса САРС-ЦоВ-2.
- Мала мутација је довољна да ове коктеле антитела учине неефикасним - каже Брокмајер.
- С друге стране, ми блокирамо улазну капију коју вирус користи за продирање у ћелије. То нуди максималну заштиту од мутација. На тај начин спречавамо и будуће епидемије коронавируса - нагласио је директор компаније Формикон за tagesschau.de.
Да ли је основан страх мутација?
Научнике широм света брине идеја да би САРС-ЦоВ-2 мутацијама могао да постане отпоран на вакцине и лекове. Дански институт за серум је недавно известио да су се код визона на фармама створиле нове варијанте вируса којима су заразили и људи.
Истраживачи претпостављају да би се у случају мутација, иРНК вакцине попут оних немачког произвођача Бајонтека могле врло брзо прилагодити, јер су засноване на принципу коцкица за слагање.
„Али такође се мора рећи: Свака промена на оваквој вакцини мора наравно поново клинички да се испита. Опет пролази много времена", рекао је виролог Кристијан Дростен у новембру.
Формикон хоће "брзо одобрење за хитне случајеве"
Утолико боље што Формикон сада циља на „брзо одобрење у хитним случајевима" свог лека против Ковида-19. Међутим, то "брзо" је релативно.
Први разговори са Европском агенцијом за лекове ЕМА и америчким органом за одобрење лекова ФДА требало би да се одрже "почетком првог квартала 2021.", објашњава генерални директор Формикона Брокмајер - и зато се хитном одобрењу нада почетком 2022. године.
Да ли лек долази прекасно?
Веровати да такав лек тада више неће бити потребан, био би врло исхитрен закључак. Јер, биће потребне године да вакцинација 50 до 60 процената укупне популације широм света - уопште буде у домену могућности.
- Чак и за десет година ће постојати значајан број људи који нису вакцинисани против Ковида-19 или који ће се озбиљно разболети упркос вакцинисању - наглашава Брокмајер. За ове људе тренутно не постоје могућности лечења. "Али ако успемо да смањимо стопу озбиљних облика Ковида-19, вирус би био много мања претња."