ОТКРИВЕН НОВИ СИМПТОМ КОРОНЕ: Руски научници пронашли да једна промена може бити показатељ болести
Научници сматрају да мртви еритроцити могу да изазову оштећење неурона у мозгу
Руски научници су открили да укус гвожђа у устима може бити један од могућих симптома ковида 19.
Викенд који се не пропушта – Врхунски фудбал и никад јачи бонус за клађење (предлози и типови)
КОЛИКО ДУГО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ? Неколико студија се бавило тиме, сада су објавили сазнања
"ТРАГЕДИЈА НАС ЈЕ УЈЕДИНИЛА, СПРЕМНИ СМО ДА ПОМОГНЕМО ГРЧКОЈ" Историјско помирење непријатеља на Медитерану
Научници Далекоисточног федералног универзитета су заједно са колегама из Истраживачких центара Русије и Јапана открили механизам развоја корона вируса повезаног са оштећењем еритроцита, који су главна мета ковида 19.
У чланку објављеном у немачком медицинском часопису "Архив ЕуроМедика", научници извештавају да вирус САРС-КоВ-2 може напасти коштану срж, не само оштећујући црвена крвна зрнца која се већ налазе у крви, већ и спречавајући стварање нових.
- Циљ вируса су еритроцити, који су у телу одговорни за транспорт протеина хемоглобина богатог гвожђем и кисеоником - наводи се у саопштењу.
Научници сматрају да "мртви еритроцити могу да изазову оштећење неурона у мозгу, крвним судовима и унутрашњим органима, који више немају довољно кисеоника".
- У тежим случајевима може доћи до вишеструког отказивања органа, човек заправо остаје без сопствених црвених крвних зрнаца и почиње да се гуши. Респиратори не помажу, јер нема ко да транспортује кисеоник. За ефикаснију терапију таквих пацијената неопходно је убризгавање црвених крвних зрнаца и витамина Б12 - наводи се у чланку.
- Механизам обнављања оштећених еритроцита још увек није проучен. Преурањено распадање црвених крвних зрнаца примарна је реакција на вирус САРС-КоВ-2, који постепено настаје. Пацијент може да сазна да је оболео осећајући укус гвожђа, пошто се хемоглобин ослобођен из црвених крвних зрнаца у крвотоку ослобађа пљувачком - наводи се у медицинском часопису.
По мишљењу научника, сви који имају низак хемоглобин су у опасности. Пре свега, то су старији људи са хипертензијом, гојазни, који имају дијабетес, труднице, пацијенти са ослабљеним имунитетом, заражени ХИВ-ом и пацијенти оболели од рака.
- Вирус улази у епитела, где се множи, а затим улази у крвоток и напада, може напасти плућа, уринарни систем и еритроците - рекла је Галина Рева, професор на Одељењу за фундаменталну медицину на Факултету за биомедицину Далекоисточног федералног универзитета.