ОТКРИВЕНА НАЈВЕЋА ТАЈНА КОРОНЕ: Она је спој два вируса и то јој је омогућило да НАПАДНЕ ЧОВЕКА (ВИДЕО)
Ово су сви детаљи.
У размаку од неколико недеља, сви смо научили пуно о COVID-19 и вирусу који га изазива: САРС-ЦоВ-2. Али било је и доста гласина.
ПОМАК ЗА ЦЕЛУ ПЛАНЕТУ У БОРБИ СА ВИРУСОМ: Кинези омогућили бесплатну онлајн медицину за све оболеле!
ШПАНЦИ УЛАЗЕ У НАЈМРАЧНИЈУ ФАЗУ: Доктори одлучују ко ће живети, а ко умире (ВИДЕО)
Марти Ахтисари именован за истражитеља злочина у Шри Ланци
И док се број научних чланака о овом вирусу повећава, још увек постоји много недоумица у вези са његовим пореклом.
У којим се животињским врстама појавио? Шишмиш, панголин или друга дивља врста? Одакле долазе? Из пећине или шуме у кинеској провинцији Хубеи или са неког другог места?
У децембру 2019. године 27 од првих 41 хоспитализованих особа (66 процената) прошло је кроз пијацу која се налази у срцу града Вухан у провинцији Хубеи. Али, према студији спроведеној у болници Вухан, први идентификовани човек који је оболео од короне, није често био на овом месту.
Молекуларно датирање заснована секвенцама гена САРС-ЦоВ-2 указује на његово порекло у новембру. Ово отвара питање веза између ове епидемије COVID-19 и дивљих животиња.
Кинески истраживачи су брзо секвенцирали геном САРС-ЦоВ-2 и установили да је то молекул РНА од око 30.000 база који садржи 15 гена, укључујући С ген који кодира протеин који се налази на површини вирусне опне.
Упоредне анализе гена показале су да САРС-ЦоВ-2 припада групи бетакоронавируса и да је веома близу САРС-ЦоВ, одговорног за епидемију акутне упале плућа која се појавила у новембру 2002. у кинеској провинцији Гуангдонг, а затим се проширила на 29 земаља у 2003. години.
Тада је забележено 8.098 случајева, укључујући 774 смртна случаја. Познато је да су шишмиши из рода Рхинолопхус били резервоар овог вируса и да је мали месождер, Палмин цивет могао да послужи као посредни домаћин између слепих мишева и првих случајева човека.
Од тада су откривени многи бетакоронавируси, углавном код слепих мишева, али и код људи. На пример, РаТГ13, изолован од шишмиша врсте Рхинолопхус affinis из кинеске провинције Иунан, недавно је описан као веома сличан САРС-ЦоВ-2, са генским секвенцијама идентичним 96 одсто.
Ови резултати показују да слепи мишеви, а посебно врсте рода Рхинолопхус, чине резервоар вируса САРС-ЦоВ и САРС-ЦоВ-2.
Али како дефинисати резервоар?
Резервоар је једна или више животињских врста које нису осетљиве или барем нису пуно осетљиве на вирус. Одсуство симптома болести објашњава се ефикасношћу њиховог имунолошког система, што им омогућава да се боре против превелике пролиферације вируса.
Сазнали смо 7. фебруара 2020. да је у панголину откривен вирус још ближи САРС-ЦоВ-2. Са 99 одсто подударања у геному ово наводи на то да је ова животиња пре резервоар вируса а не да су то слепи мишеви.
Међутим, недавно истраживање показује да је геном коронавируса изолован из малезијског панголина мање сличан САРС-Цов-2, са само 90 одсто геномског подударања. Ово би указало да вирус изолован у панголину није одговоран за епидемију COVID-19 која тренутно бесни.
Међутим, коронавирус изолован из панголина је сличан 99 одсто специфичном региону протеина С, што одговара 74 аминокиселине укључене у домен везивања АЦЕ рецептора који омогућава вирусу да уђе у људске ћелије и да их инфицира.
Супротно томе, вирус РаТГ13 изолован из шишмиша се веома разилази у овој специфичној регији (само 77 одсто сличности). То значи да коронавирус изолован из панголина може да уђе у људске ћелије док онај изолован из не може.
Поред тога, ова геномска поређења сугеришу да је вирус САРС-Цов-2 резултат рекомбинације између два различита вируса, једног блиског РаТГ13, а другог ближе панголин вирусу.
Другим речима, то је химера између два претходно постојећа вируса.
Овај механизам рекомбинације већ је описан код коронавируса, посебно ради објашњавања порекла САРС-ЦоВ. Важно је знати да рекомбинација резултира новим вирусом који потенцијално може заразити нову врсту домаћина.
Да би дошло до рекомбинације, два различита вируса морају истовремено да инфицирају исти организам.
Два питања остају без одговора: у ком организму се та рекомбинација догодила? И изнад свега - под којим условима се та рекомбинација одвијала?
ХИТ СНИМАК ИЗ БЕЛЕ КУЋЕ: Трамп се уплашено склонио од докторке када је рекла да је имала грозницу (ВИДЕО)
ТРАМП НАЈАВИО ПОБЕДУ НАД КОРОНОМ: Ускоро клиничко тестирање лека против смртоносног вируса
МЕЂУ НАЈТЕЖЕ ПОГОЂЕНИМ ЗЕМЉАМА: У Немачкој више од 27.000 оболелих, број мртвих премашио 4.000!
"Од короне сам ОГЛУВЕЛА, а изгубила сам и осећај у устима!" Исповест Американке која је корону "зарадила" у Италији! (ФОТО)
ОВО СЕ НЕЋЕ БРЗО ЗАВРШИТИ: Кинески стручњак изнео ПЕСИМИСТИЧКУ ПРОГНОЗУ и тражи радикалне мере