Документ који је УНИШТИО Блиски исток: Откривена УЛОГА РОТШИЛДА у стварању Израела
Документ који је озваничио почетак блискоисточног конфликта
Пре 100. година је Велика Британија усвојила Балфорову декларацију којом Јеврејима обећана домовину у Палестини. Био је то почетак конфликта који до данас дели регион.
Неславне последице оптужби за сексуално злостављање: Британски министар Мајкл Фалон поднео оставку
Британски министри КАО ПУШТЕНИ С ЛАНЦА: Меј наложила ИСТРАГУ о сексуалном узнемиравању
Какве далекосежне последице ће имати реченице које ће написати, Артур Џејмс Балфор ниије знао када је у руке узео наливперо и почео да пише декларацију која је касније названа по њему и која се и данас назива документом који је озваничио почетак блискоисточног конфликта. Министар спољних послова Балфор је хтео да британској влади обезбеди благонаклоност ционистичких кругова. Велика Британија је у Првом светском рату хтела подршку Русије и САД у којима је био велики број Јевреја, пише "Дојче веле".
Тако је Балфор написао да Велика Британија позитивно гледа на стварање државе за Јевреје. Према виђењу Родерика Балфора, та декларација усвојена 2. новембра 1917. године је оправдана. Овај потомак министра спољних послова је недавно био гост на конференцији у Јерусалиму на којој се залагао за разумевање позиције његовог претка.
- Тада су широм света постојали проблеми. Било је то усред Првог светског рата. Постојао је проблем са погромима. Дешавале су се лоше ствари и влада је морала доносити одлуке, водити политику, како је знала и умела - изјавио је Родерик Балфор.
Декларација је изазвала велике последице: Велика Британија је у Првом светском рату од Турске преузела власт над Палестином. Балфорова декларација се у Израелу данас посматра као камен темељац за јеврејску државу која је формирана 1948. године.
Преварени Палестинци
Израелски премијер Нетањаху је поводом 100 годишњице Декларације допутовао у Лондон.
- Балфоровом декларацијом од пре 100 година се проширила идеја о поновном оживљавању јеврејског народа у свету. Ова декларација препознаје нашу историју и вечну везу са државом Израел на међународном нивоу - изјавио је Нетањаху.
А century он, the Балфоур децларатион стирс целебратион анд протест ин Middle Еаст https://t.co/4oepFIQMAS pic.twitter.com/Alul4C3n0S— Реутерс Топ News (@Reuters) Новембер 3, 2017
Арапска страна се 1919. године сложила са декларацијом, али само под условом да Велика Британија гарантује Арапима независност - што се никада није догодило. Већина Палестинаца данас Балфорову декларацију виде као и председник Махмуд Абас.
- Декларација је отворила пут за протеривање палестинског народа - изјавио је Абас прошле године пред Уједињеним нацијама.
- Велика Британија нема право да располаже земљом - нагласио је палестински председник.
- Позивамо Велику Британију да након 100. година преузме историјску, правну, политичку и моралну одговорност, укључујући и извињење палестинском народу за изазвану катастрофу и начињену неправду. Као последица тога сада мора бити призната палестинска држава - каже Абас.
Тренутно се не може предпоставити да ли ће Велика Британија испунити ове захтеве иако је и у Великој Британији Балфорова декларација прилично спорна. Шта ли би лорд Балфор данас рекао о својој декларацији? Био би задовољан, каже његов потомак Родерик Балфор: „Он нас гледа одозго и каже: декларацијом смо створили домовину за Јевреје и сада у њој има више од шест милиона људи. Ствари су се веома добро развиле".