ОТКРИВЕНО КАКВО ОРУЖЈЕ РАЗВИЈА ПУТИН: Русија би једним потезом могла да уништи нешто од чега зависи цео свет?!
Ово је ексклузивно објавио CNN
Русија покушава да развије нуклеарно свемирско оружје које би уништавало сателите стварајући масивни енергетски талас када се детонира, потенцијално онеспособљавајући велики део комерцијалних и владиних сателита од којих свет зависи - како би разговарао мобилним телефонима, плаћао рачуне и сурфовао интернетом, тврди CNN на основу изјава три извора упозната са открићем америчке обавештајне службе о овом оружју.
Ови извори су CNN-u пружили детаљније разумевање онога на чему Русија ради - и претње коју би могло представљати - него што је америчка влада раније открила.
ЈЕЗИВА ЕКСПЛОЗИЈА ГАСА У ВАШИНГТОНУ! Након стравичне несреће ватрогасац изгубио ЖИВОТ, док је више људи повређено
ТРАМП КАЖЊЕН СА 364 МИЛИОНА ДОЛАРА! Бивши председник САД и његови синови осуђени за превару у Њујорку
ДЕВОЈЧИЦА СЕ УДАВИЛА У ДВОРИШТУ ВРТИЋА: Полиција и тужилаштво неми о трагедији, на вратима свеће
Републикански конгресмен Мајк Тарнер из Охаја, председавајући Одбора за обавештајне послове Представничког дома, изазвао је у среду у Вашингтону пометњу када је издао саопштење у којем је рекао да његов одбор "има информације о озбиљној претњи националној безбедности". До петка, председник Џо Бајден је јавно потврдио да је Тарнер мислио на нову руску нуклеарну противсателитску способност - али званичници су одбили да даље разговарају о томе, позивајући се на високо класификовану природу обавештајних података.
Оружје је још увек у развоју и још није у орбити, нагласили су званичници Бајденове администрације. Али, ако се користи, званичници кажу, прећи ће опасну границу у историји нуклеарног оружја и могло би изазвати екстремне поремећаје у свакодневном животу на начине који су тешки за предвиђање.
Ова врста новог оружја - позната војним стручњацима за свемир као "нуклеарни ЕМП" (електромагнетни пулс) - створила би пулс електромагнетне енергије и зраке високо наелектрисаних честица које би прошле кроз свемир и пореметиле сателите који круже око Земље.
Бајден је у петак јавно нагласио да "нема нуклеарне претње за људе у Америци или било где другде, кад је реч о ономе што Русија тренутно ради".
"Све што они раде и/или ће радити односи се на сателите и свемир и оштећење тих сателита, потенцијално", рекао је.
Министарство одбране и обавештајна заједница су пратили руске напоре да развију широк спектар противсателитског оружја, укључујући ЕМП, годинама, пише CNN.
Постојао је низ обавештајних извештаја у последњих неколико месеци који се односе посебно на напоре Русије да развије нуклеарне противсателитске способности, према једном званичнику Министарства одбране.
Али Русија је недавно напредовала у својим напорима да развије нуклеарни ЕМП - сродну, али далеко алармантнију технологију.
- Наше опште знање о руском тражењу ове врсте способности датира много, много месеци уназад, ако не и неколико година - рекао је портпарол Савета за националну безбедност Џон Кирби у четвртак. "Али тек у последњих неколико недеља обавештајна заједница је била у могућности да процени са већим степеном сигурности шта Русија ради."
Обавештајна заједница, рекао је Бајден, "открила је да постоји капацитет за лансирање система у свемир који би теоретски могао да направи штету" али да то "још није догодило".
"То није нов концепт и, као концепт, датира из касног Хладног рата", рекао је један амерички званичник. Али, рекао је, "велики страх, кад је реч о употреби било којег ЕМП уређаја у орбити је да би могао учинити велике делове одређених орбита неупотребљивим" стварајући минско поље онеспособљених сателита који "би онда били опасни за било које нове сателите које бисмо могли покушати да поставимо да заменимо или поправимо постојеће сателите."
Канцеларија директора Националне обавештајне службе, Министарство одбране и Савет за националну безбедност су одбили да коментаришу сазнања CNN.
Није одмах било јасно да ли би уређај како је дизајниран могао утицати на ГПС и сателите за управљање нуклеарним оружјем, који оперишу на вишој орбити од велике констелације комерцијалних и владиних сателита који лете кроз ниску орбиту Земље. Ти већи сателити су дизајнирани да буду непробојни за последице нуклеарне експлозије, али бивши високи званичник за свемир у Пентагону рекао је CNN-u да "би могли бити рањиви" у зависности од тога колико су близу ЕМП, колико су стари и колико је велика експлозија.
Стручњаци кажу да би овакво оружје могло имати потенцијал да уништи констелације малих сателита, попут SpaceX-ovog Старлинка, који је успешно коришћен од стране Украјине у њеном тренутном рату са Русијом.
Ово би готово сигурно било "оружје последњег избора" за Русију, рекао је амерички званичник и други извори - јер би наносило исту штету било којим руским сателитима који су такође били у том подручју.
Такође није јасно колико је развијена технологија. Русија је имала неколико јавних дебакала са својом нуклеарном технологијом у последњих неколико година. Тако је 2019. године седам Руса погинуло у несрећи која се догодила док је Москва покушавала да поврати нуклеарни крстарећи пројектил који је пао у Бело море током неуспелог теста.
Ипак, недавна обавештајна процена о руском напретку толико је узнемирила неке законодавце на Капитол Хилу да је Тарнер издао позив свим члановима Представничког дома да буду упознати са тим.
Неколико извора упознатих са ситуацијом рекло је да је изложеност обавештајним подацима била изузетно штетна јер је извор био "невероватно осетљив". Према тим изворима, обавештајна заједница сада покушава да схвати како да сачува свој приступ тим подацима.
Званичници Бајденове администрације тврде да би, ако би Русија користила нуклеарни ЕМП, то био први икада прекршај Споразума о свемиру из 1967. године, који забрањује стационирање оружја масовног уништења у свемиру.
"То би био прекршај Споразума о свемиру који је потписало више од 130 земаља, укључујући Русију", рекао је Кирби у четвртак.
Русија се повукла из неколико споразума о контроли наоружања у последњих неколико година, остављајући posthladnoratovsku архитектуру контроле наоружања готово потпуно уништеном.
Србија Danas/CNN