"ОТВОРИЛА ЈЕ ЧЕЉУСТИ, ГЛЕДАЛА САМ ЈОЈ У ГРЛО" Девојка једва преживела напад ајкуле, сада шокира одлуком коју је донела!
"Дошла је одједном из дубине, великом брзином", каже Лиса
Лиса Монди је инспирацију да постане активиста, како би заштитила ајкуле, добила после блиског сусрета са овим предатором, који ју је умало коштао живота. Пре десет година, Лиса Монди из Порт Стивенса у Аустралији, нападнута је док је сурфовала на дасци у близини обале Џимис, преноси "РТС".
ИСТОРИЈА СВЕМИРА НИКАД ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТА: Џеф Безос шаље туристе у орбиту, познато ко ће бити у ракети (ВИДЕО)
УЗБУНА У ЕСТОНИЈИ, "ИЉУШИН" НА НЕБУ: Војска балтичке НАТО државе дигнута на ноге, то су Руси
УДАРНА ВЕСТ! Америка хитно подржала улазак Украјине у НАТО!
Пала је с даске у воду, када је на њу насрнула ајкула дугачка око четири метра. Лиса се тог искуства и даље јасно сећа, како каже - "као да је било јуче".
- Дошла је одједном из дубине, великом брзином. Моја рука била јој је одмах уз главу. Отворила је чељусти, у суштини гледала сам јој у грло - испричала је Лиса.
- Пошто ме је зграбила, наставила је да плива са мојом руком у зубима, повела ме је са собом - рекла је Лиса.
Ипак, у тренутку када је "стисак попустио", Лиса је успела да побегне и исплива на површину воде. У акцији спасавања учествовао је и хеликоптер којим је превезена у болницу Џон Хантер.
Провела је чак 16 сати на операцији. Сећања на стравични напад и искуство близине смрти, и даље је прате. Ту су и физичке последице. Лиса Монди још нема пуну функцију леве руке и има ожиљке на лицу, врату и надлактици.
Након што је претрпела такву животну трауму, последње што бисте помислили је да би Лиса почела да ради на заштити врсте животиња која ју је напала. Лиса је то управо и учинила и данас је активиста "у мисији спасавања морских паса".
Мреже које се постављају као заштита за купаче на плажама широм Аустралије сваке године убију на стотине морских животиња, укључујући и угрожене врсте. Лиса управо лобира против таквих мера и бори се против лова великих белих ајкула, које у већини приморских земаља имају статус заштићене животиње.
Недавно се у тој мисији, удружила са морским биологом из Њукасла Робом Караром, који је дизајнирао маскирно одело за пливање и даску за сурфовање, како би купачи и сурфери били мање уочљиви у води, и како би их ајкуле теже виделе.
На дан обележавања десете годишњице напада, Лиса је себи поклонила тетоважу и то у виду - ајкуле. Каже да се осећа срећном што је остала жива и да је из трауматичног искуства успела да извуче нешто позитивно, а то је управо борба за заштиту ове јединствене животиње.
Велика бела ајкула може бити дуга и више од шест метара, а њен животни век се процењује на око 70 година. Нема непријатеља у природи, осим орке (кита убице). Може да плива и на дубинама од 1.200 метара. Поред риба и делфина, воли да лови и фоке, видре, птице...