Ова самохрана мајке троје деце ЈЕ ПРАВИ ХЕРОЈ: Она је једина жена која се на Монт Еверест попела ЧАК ДЕВЕТ ПУТА
Урадила је то из ината
Лакпа Шерпа је самохрана мајка троје деце која држи светски рекорд као жена која се највише пута попела на Монт Еверест. Надала се како ће овог пролећа доћи до броја 10, али запела је у свом стану у Конектикату због пандемије корона вируса.
ГОДИНАМА ЈЕ ЧЕКАО ДОЗВОЛУ И НАПОКОН УСПЕО: Нестварни снимци Припјата дроном остављају без даха (ВИДЕО)
СНИМАК ЈЕЗИВЕ НЕСРЕЋЕ! У пуној брзини пролетео КРОЗ ЦРВЕНО, само је ПОДЛЕТЕО ПОД КОЛА (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
ЧУДА У МАНАСТИРУ НА ТАСОСУ: Свети ексер из десне Христове руке и данас ЛЕЧИ БОЛЕСНЕ
Ситуација ју је тешко погодила и признаје како више не може да пронађе посао ни за минималну плату, а нема, попут неких алпиниста, спонзорске уговоре са фирмама.
У Америку се са својим супругом доселила 2001. године у потрази за бољим животом, а до сада је радила све - од грађевине до помагања у старачком дому. Осим што тренутно нема посао, каже да је током пандемије морала да се носи и са расизмом. Многи су њу и њене ћерке заустављали на улици мислећи да су Кинескиње.
Истиче да је из Непала и поносна је на своје наслеђе као Шерпа.
- Шерпа значи две ствари, рођена сам као Шерпа, а то ми је и презиме, у свету нас има око 300.000. Шерпа је и име које многи људи користе како би описали планинске водиче на великим висинама, што је уобичајен посао у мом народу - каже она.
Сећа се једноставног живота у селу Балакхарку, које је смештено у подножју пете светске планине по висини, Макалу.
Није сигурна колико има година јер није рођена у болници и нема никаквих докумената о њеном рођењу, али према подацима које је прикупила процењује да има 42 године. Долази из велике породице са десетеро браће и сестара. Већина њих зарађује тако што раде као планински водичи, што је исплативија каријера од узгајања кромпира, каже Лакпа.
Тако је било и с њом, почела је као носач, а онда се заинтересовала и за само пењање.
- Била сам јако знатижељна и хтела сам да истражим свет изван свог села. У почетку сам само носила опрему планинарима и алпинистима, а док сам их гледала како навлаче своју опрему за пењање маштала сам да будем попут њих. Осећала сам се снажно и спремно за то, а чак сам видела да и жене то раде када сам упознала једну алпинисткињу из Енглеске. Друга ствар која ме мотивисала за пењање било је и то што сам се уморила слушајући како жене не могу да раде тешке послове. Хтела сам свима да покажем да жене могу све што и мушкарци. Тада сам почела да се пењем с туристима и стално сам се гурала напред - испричала је Лакпа како је почела њена каријера.
У пролеће 2000. постала је прва жена из Непала која је дошла на врх Евереста и спустила се жива, то јој је дало подстицај да настави. Осећај када сте на врху света описује као "динамичан, смртоносан и еуфоричан".
Иако је након тога још осам пута стигла до врха, за свој први пут каже да је био најтежи, а пењала се и једном само осам месеци након што се породила и једном док је била два месеца трудна.
- Тај први пут је било баш страшно. Сви су ми говорили да ћу погинути, а већ и пре сам знала да с Еверестом нема шале - присетила се.
Да говори истину показује и податак да сваке просечне сезоне живот изгуби шест до 10 људи који покушају да дођу на врх света. Лакпа досад није имала тежих повреда, а каже да јој је на планини најтеже да гледа људе како умиру у "зони смрти". Форму одржава редовним шетњама, а знала је и до посла да иде пешака уместо јавним превозом.
Дијете су пак нешто на шта је тек недавно обратила пажњу.
- Једем због стреса и тек сам недавно почела да обраћам пажњу на килограме. У форми ме одржава то што напорно радим и пуно ходам. Пре пута на Еверест морате се "напуцати" јер је тешко јести на планини, а и што имате више масти, то вам је топлије. Многе Шерпе се угоје пре одласка на планину, а ја се угојим самим тим што живим у Америци - каже.
Што се тиче опреме коју користи, више верује оној мало старијој него новим "технолошким чудима".
Лакпа се нада да ће се у априлу следеће године десети пут попети на Еверест.
- Након тога волела бих да се попнем на К2, други највиши врх на свету, а онда би било лепо када би неко написао књигу о мом животу. Било би лепо имати и неког спонзора . За сада сам остварила један свој циљ, а то је било покретање интернет странице на којој дајем савете о пењању. Желим да водим људе, то ми је страст у животу - закључила је.
ХОРОР У ГРЧКОЈ: Запалио се авион са 164 путника и чланова посаде
ОТКАЗ ИЗ ВОЈСКЕ ЗБОГ НАСИЉА НАД МАЛОЛЕТНИЦАМА: У Колумбији отпуштен 31 војник због се*суалног злостављања
ТРЕСЕ СЕ ОСТРВО: Земљотрес 4,9 степени погодио Порторико
УЖАС У ТРЖНОМ ЦЕНТРУ! У пуцњави убијен ОСМОГОДИШЊИ ДЕЧАК
ОТВОРИЛИ КЊИГУ СТАРУ ПЕТ ВЕКОВА И ШОКИРАЛИ СЕ: Сви се питају како је то доспело у ВРЕДАН МАНУСКРИПТ