ОВАЈ ДОКТОР ЛЕЧИ НАЈТЕЖЕ ОБОЛЕЛЕ ОД КОРОНЕ: "Ситуација се погоршава, болнички капацитети понестају"
Свега 21 одсто становништва у Украјини је потпуно вакцинисано
Како се број новозаражених у Украјини повећао тако се повећавао и број радних сати медицинских радника. Међу њима је и Александар Молчанов који на дежурству проведе 42 сата, од тога 24 сата у ковид болници, а затим још 18 сати обилазећи шаторе у којима је смештено 120 пацијената.
АЛБАНЦИ УПАЛИ У АМЕРИКУ, ДРАМА НА ГРАНИЦИ: Сада задају Бајдену главобољу, ето тако је било Србима на Косову
УКРАЈИНА ПОЧИНИЛА ЗЛОЧИНЕ ПРОТИВ ЧОВЕЧНОСТИ У ДОНБАСУ: Сваког дана стижу застрашујући докази о свирепим ликвидацијама!
БЕЖАО ОД ПОЛИЦИЈЕ, ПА ПОКОСИО 45 ОСОБА: Хорор на празничној прослави - броје се мртви (ФОТО/ВИДЕО)
Проценат вакцинисаних грађана у источној Европи, нижи је у односу на запад, а исти тренд примећен је и у Украјини која спада у земље са најнижом стопом вакцинације у региону. Здравствени систем је и пре пандемије био у тешком стању због финансијских проблема, међутим, већ тешка ситуација се додатно погоршала појавом корона вируса.
Земља свакодневно бележи високе бројеве новооболелих и преминулих, а прошлог уторка је регистровано чак 838 смртних случајева, што је био рекорд од почетка пандемије.
- Поново "гасимо пожар". Радимо као на фронту, али наша снага и моћ су ограничени, радимо до последњих атома снаге - каже доктор Александар који ради у једној ковид болници у граду на реци Дњепар.
Након дводневне смене, доктор им два дана однора да се наспава и спреми за нови дан, који може да буде тежи од претходног.
- Ситуација се само погоршава. Болнички капацитети понестају, све је више тешко болесних пацијената, а недостаје нам медицинско особље. Уморни смо од борбе са болешћу и глупошћу - каже доктор за Euronews.
Шатори који су постављени испред болнице могу да приме 120 пацијената, већ 87 њих је сада заузето, број пацијената повећава се свакога дана. Доктор Александар је један од тројице лекара који се брину о њима.
На хитан преглед се чека и по осам сати
Због реформи здравственог система, које је спровела администрација актуелног премијера, многе болнице у мањим местима су затворене, па су људи из тих делова принуђени да здравствену негу потраже у већим градовима.
Тренутна ситуација у већим здравственим центрима је таква да хитни пацијенти чекају на преглед и до осам сати.
- Довозе пацијенте који су већ у изузетно тешком стању и који имају тешку клиничку слику, а све јер немају могућност да у свом месту приме потребну негу - каже доктор Анатоли Галаченко, који заједно са Александром ради на ковид одељењу.
Актуелну ситуацију прокоментарисала је и бивша премијерка Јулија Тимошенко која је путујући кроз разне делове Украјине видела исту ситуацију, а то је несташица и особља, кревета и лекова.
- Смртност проузрокована ковидом није само смртност, то је убијање људи од стране владе која не може да обезбеди кисеоник, антивирусне лекове, болничке кревете и адекватно плаћено медицинско особље - рекла је она у свом говору у Парламенту.
Низак проценат вакцинисаног становништва
У Украјини су доступне четири вакцине различитих произвиђача и то Фајзер, Модерна, АстраЗенека и Синовак. Упркос томе само 21 одсто становништва је вакцинисано у овој држави која има 41 милион становника. Министарство здравља саопштило је да 96 одсто пацијената који имају тешку клиничку слику није вакцинисано.
Премијер је желећи да подстакне вакцинацију у земљи обећао новчану награду сваком ко се вакцинише, међутим и поред тога постоји велико противљење грађана.
Лекари наводе да су вакцине веома ефикасне и да већина вакцнисаних нема тешку клиничку слику када дође до инфекције.
Александар Киманов, лекар који је одбио да се вакцинише, на крају је завршио у шатору испред болнице, као и његови пацијенти које је лечио.
Он је раније говорио да је вакцина бескорисна и да се без obyira што су вакцинисани људи ипак разболе. Његове колеге негодују због оваквих навод апојединих колега јер управо ове речи и неистине о микрочиповима, неплодности и новим болестима индиректно утичу на пораст броја заражених.
- Људи верују у најапсурдније гласине о чиповима, неплодности и опасностима од вакцина, старији људи масовно одбијају да се вакцинишу, а то је веома опасно и повећава терет који носе лекари. Људи више верују својим комшијама него лекарима -каже доктор Александар Молчанов.
Лажне ковид потврде за 200 долара
Како би се повећао број вакцинисаних влада је увела правило да до 1. децембра сви наставници, здравствени радници, државни службеници и други запослени који раде са ризичним групама морају да буду потпуно вакцинисани. Такође недавно су уведене и ковид пропуснице.
Због ових мера које је увела влада почело је да цвета и црно тржиште. Лажне потврде о вакцинацији се у Украјини продају за 200 или 300 долара.
- Корона вирус не можете да преварите лажним потврдама, многи наши грађани то схвате тек када заврше на интензивној нези - рекао је доктор.
Министарство унутрашњих послова саопштило је да је 1.200 група послато широм земље д аиспита аутентичност ковид потврда. Полиција је већ успела да конфискује неколико тајних штампача помоћу којих су штампани лажни сертификати.