ОВАЈ ГРАД У РУСИЈИ И ПУТИН ЗАОБИЛАЗИ: Основали су га затвореници, забрањен је за туристе! (ВИДЕО)
Нориљск је екстремно хладан и загађен град, али у њему ипак живи 177 хиљада људи
Сибирски град Нориљск је један од најсевернијих насељених градова на свету, налази се изнад арктичког круга. Међутим, Нориљск је све само не снежна земља чуда, он представља најзагађенији руски град. Нориљск је изолован, забрањен је за туристе и саграђен је на рушевинама логора за присилан рад.
Зашто је онда 177 хиљада људи изабрало да живи у овом граду?
Нориљск, град крајности
Скоро 400 километара северно од Арктичког круга, низ реку Јенисеј, налази се руски град Нориљск. Једини арктички град већи од овог је Мурманск, али он није позициониран толико северно.
Локална клима овог града је екстремна. Просечна температура у јануару је -26 степени целзијуса. Рекордно ниска температура која је забележена у овом граду је -53 степена. У току зиме радници не могу да стоје на станици и да чекају аутобус, јер се плаше да би могли да могу да умру од последица смрзавања.
ЗЕМЉА У ШОКУ! Девојчица (11) родила бебу, отац је тинејџер са којим је у сродству! Прича која се крије иза овога је УЖАСНА
МАЈКА ЈЕ КАСНИЛА ПО ЋЕРКУ КОЈА ЈЕ ЧЕКАЛА ИСПРЕД ШКОЛЕ Након четири дана нашли су беживотно тело детета у кеси! (ФОТО)
Шест најгорих последица које је изазвала епидемија изједначена са тероризмом
Скоро три месеца у години, у овом граду нема дневне светлости. У јуну и јулу не пада мрак. Тајна опстанка овог града, упркос окрутној клими, је богатство метала који закопан испод снега.
Нориљск се налази на једном од највреднијих налазишта метала на свету. Металне резерве у нориљским рудницима су највеће на земљи са готово две милијаде тона.
Овај град је постао један од највећих произвођача никла и највећи је извор паладијума на свету. Паладијум се користи у електроници и највреднији је метал, један грам овог метала кошта 48 долара(1 унца кошта преко 1.500 долара). Поред њих, испод снега се налази и прилична количина снега.
Нориљске руднике је под совјетима првобитно контролисала државна компанија, "Нориљски Никл". Рудници су 1993. године приватизовани и данас носе назив "Норникл".
Ови рудници запошљавају око 80.000 људи. Компанија и данас мами раднике да раде у овом мрачном граду пуног топионица, рафинерија и рушевина, за релативно већу плату него што нуде друге конкурентне фирме.
Град који су основали затвореници
Нориљск је основан у раним двадесетим због количине минералних сировина, али је град званично основан 1935. године под лидерством совјетског вође Јозефа Стаљина. Он је успоставио систем кампова за принудни рад (гулаге), од којих је један премештен у Норљиск како би копао метале испод пермафроста (трајно замрзнуто земљиште).
Овај гулаг је носио назив "Нориљлаг" и већина затвореника су били политичких неистомишљеника совјетског вође. Између 1935. и 1953. године, процењено је да је тамо послато преко 650 хиљада затвореника. Услови у гулагу су били екстремни, као и на Арктику. Затвореници су радили до 14 сати на дан без сигурносне опреме.
- То је био тежак рад. Нисмо имали слободне дане, осим када је напољу било минус 45, минус 50. Било нам је дозвољено да напишемо само једно писмо годишње. Није било допуштено да поседујемо било какве фотографије своје породице – истакао је један од преживелих затвореника.
Неки затвореници гулага су били толико очајни да су ампутирали сами себи руке како више не би могли да раде. Након Стаљинове смрти 1953. године, почели су устанци у гулазима. "Нориљлаг" гулаг је затворен, али процењено је, да је до тада 250 хиљада затвореника већ изгубило свој живот.
И дан-данас наилазе на људске остатке у току летњег одмрзавања. У њихову част Нориљск је основао музеј који је посвећен затвореницима гулага.
Цивилизован живот у граду крајности
Као што је и очекивано, између екстремне хладноће и продужених периода таме, већина активности у граду се дешава унутра. Међутим, постоје и оне храбре душе које се придружују локалном пливачком клубу и заједно са њима зарањају у локалне реке града.
Становници Нориљск називају острвом, док је остатак Русије за њих "главна земља". Локалци који добију прилику да напусте град, не желе да се враћају. "Њујорк Тајмс" је, једног становника овог затвореног града, питао како се осећа након што је посетио друге делове Русије, на шта је он одговорио:
- Заиста не желим да се вратим. Спреман сам да урадим све што је потребно само да не морам да летим назад.
С друге стране, ту су и стални становници који су поносни што успевају да напредују сваког дана у тако екстремном месту.
Нориљска крвава река
Нажалост, рударство у Нориљску је створило кошмар за животну околину, који Русија споро чисти. Нориљск је константно први на листи најзагађенијих градова на свету, посебно због високе концентрације сумпор-диоксида који се ствара приликом процеса топљења. Неколико година се у овом малом граду производио штетнији гас него у целој Француској.
Рударске емисије уништиле су шумска подручја, величине савезне државе Роуд Ајленд. Изливање из постојења никла(2016) обојило је оближњу реку Далдикан у црвено, због чега је добила надимак "Крвава река". Смрт изазвана респираторним болестима је у овом граду већа него у целој Русији.
Међутим, "Норникл" је предузео кораке да умањи свој утицај на животну средину и становнике. Угасили су 2016. године своју топионицу из 1942. године, јер је била најгори емитор симпор-диоксида. Овај поступак је имао одређени ефекат, па су емисије сумпор-диоксида до 2019. године смањене за 200 хиљада тона. Упркос томе, "Норникл" је и даље најгори загађивач сумпор-диоксидом, три пута више загађује од другог најгорег, електране угља у Криелу која емитује 714 хиљада тона.
"Норникл" планира да потроши 3.5 милијарде долара како би помогао модернизацију рудника и чишћење емисија. Град нема другу опцију, сем да постане жртва климатских промена које су проузроковали сопственим загађењем.
Како глобалне температуре расту, пермафрост на којем је саграђен Нориљск се одмрзава, што представља још један разлог за узбуну у најекстремнијем руском граду.
ПЛАМТИ РАТ АМЕРИЧКИХ МИЛИЈАРДЕРА: Сорош упутио Закербергу дрску поруку (ВИДЕО)
ЧЕШЉАЛА САМ ЋЕРКУ (5) И НА УВЕТУ ПРИМЕТИЛА УЖАС! Ово никако не стављајте својој деци (УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО)
СТОП ПОЛИТИЧКОМ ИСЛАМУ: Макрон не жели Турску у Француској (ВИДЕО)
ТРАМП НА УДАРУ ОШТРИХ КРИТИКА ЗБОГ ПОМИЛОВАЊА БЛАГОЈЕВИЋА: "Док је хиљаде сиромашне деце у затвору, корумпирани званичници су на слободи" (ВИДЕО)
ШВЕДСКА ПРЕД РАЗРЕШЕЊЕМ МИСТЕРИЈЕ ДУГЕ СКОРО ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ: Ко је убио шведског премијера? (ВИДЕО)